Część przedmiotów, zebranych podczas zbiórki pamiątek zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski (MHP) pod hasłem "Małe Wielkie Historie" pokazana została w stołecznej Galerii Kordegarda. Wystawę można oglądać do 16 listopada w godzinach 11.00-19.00. Wstęp wolny.
Publiczna zbiórka pamiątek zainaugurowana została w maju br., podczas Nocy Muzeów m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.
"To strasznie fajny projekt" - ocenił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podczas czwartkowego otwarcia ekspozycji w warszawskiej Galerii Kordegarda.
"To strasznie fajny projekt" - ocenił minister kultury Piotr Gliński. „A najfajniejsze w nim jest to, że wszyscy tworzymy go wspólnie. Oczywiście, będzie jeszcze więcej darów – ja sam będę musiał w domu przejrzeć archiwa” – zapowiedział wicepremier.
„A najfajniejsze w nim jest to, że wszyscy tworzymy go wspólnie. Oczywiście, będzie jeszcze więcej darów – ja sam będę musiał w domu przejrzeć archiwa” – zapowiedział Gliński.
Do Muzeum Historii Polski trafiło łącznie ok. 2 tys. obiektów. Ponadto Muzeum wzbogaciło się o ponad sto cyfrowych kopii dokumentów i fotografii. Połowę darowizn stanowiły książki, prasa oraz różnego rodzaju archiwa i dokumenty: rękopisy, pisma urzędowe, dyplomy, legitymacje, świadectwa, broszury czy bilety.
"Do chwili obecnej zebraliśmy ok. 2 tys. przedmiotów od 113 darczyńców; są to dary, jest kilka depozytów, kilka licencji – oznacza to, że dostaliśmy kopie cyfrowe, a oryginał zatrzymał sobie darczyńca. Ta wystawa jest subiektywnym wyborem ciekawych przedmiotów, które mogliśmy osadzić w pewnej +taśmie chronologicznej+" - powiedział PAP Łukasz Kubacki z działu wystawienniczego MHP.
Część przedmiotów pokazano w gablotach oraz na podestach, wiele innych pojawiło się w formie cyfrowej na wielkoformatowych wydrukach. "Pokazujemy różne typy obiektów: obiekty XIX-wieczne, jeden z 1660 r., przedmioty z międzywojnia, z okresu II wojny światowej, z okresu PRL. Oczywiście zdecydowaną większość, około 80 proc., stanowią obiekty XX-wieczne" – wyjaśnił Kubacki.
Najstarszym obiektem, prezentowanym w Kordegardzie jest list króla Jana Kazimierza do chorążego inowrocławskiego Świętosława Wilgostowskiego, datowany na 1660 r. Pokazane zostały także przedmioty XIX-wieczne i z przełomu XIX i XX wieku: pistolet kapiszonowy, cylinder wyprodukowany w manufakturze łódzkiego kapelusznika, aparat fotograficzny wraz z szeregiem fotografii z epoki.
Ekspozycja finalnie zostanie włączona do wystawy stałej Muzeum Historii Polski. "To najmniejsza, jeśli chodzi o powierzchnię, wystawa, jaką realizowaliśmy. Ale szczególnie ważna" – powiedział dyrektor placówki Robert Kostro.
Wiek XX podzielony został na segmenty tematyczne, prezentujące historię pierwszej wojny światowej, odzyskanie niepodległości i walkę o kształt granic państwa polskiego, szkolnictwo II RP, wojsko i masowe organizacje II RP, II wojnę światową z perspektywy cywili oraz żołnierzy, oraz PRL.
Jedną z najcenniejszych pamiątek, jaką można obejrzeć w galerii, jest film autorstwa pracownika ambasady Szwecji w Warszawie w latach 1938-39 Svena Grafstroema. Nakręcony przez niego materiał ukazuje oblężenie Warszawy we wrześniu 1939 r. oraz listopadowe zniszczenia miasta. Jak podkreślili organizatorzy wystawy, jest to jeden z nielicznych materiałów filmowych, nakręconych w oblężonej stolicy, które przetrwały do naszych czasów.
W sekcji, poświęconej historii PRL znalazła się m.in. XIX-wieczna, eklektyczna konsola z wbudowaną skrytką, która służyła rodzinie Romaszewskich do ukrywania dokumentów, związanych z działalnością opozycyjną, powielacz Roneo-Vickers R.V.2000, pamiątki, związane z papieskimi pielgrzymkami do Polski oraz kolekcje fotografii, dokumentujących strajki i demonstracje w Warszawie.
Ekspozycja finalnie zostanie włączona do wystawy stałej MHP, którego gmach powstanie w stołecznej Cytadeli. "To najmniejsza, jeśli chodzi o powierzchnię, wystawa, jaką realizowaliśmy. Ale szczególnie ważna" – powiedział dyrektor placówki Robert Kostro.
Dyrektor Kostro powiedział, że w ciągu 10 lat MHP zebrało ok. 20 tys. obiektów. "Ta akcja ma dla nas wielkie znaczenie; zbieramy pamiątki i zabytki, które będzie można później pokazywać na ekspozycji, ale także łączymy ludzi i tworzymy miejsce wspólne, które wszyscy mogą budować. Te pamiątki to państwa cegiełki na budowę Muzeum Historii Polski" – podkreślił zwracając się do darczyńców.
Kostro przypomniał, że w poniedziałek przedstawiono w ministerstwie kultury wizualizację gmachu Muzeum oraz informacje o postępie prac z architektami. "Wiemy jak będzie wyglądało to muzeum. W przyszłym roku będziemy mogli startować z budową" – powiedział Kostro.
"Ostatni rok był rokiem bardzo ciężkiej pracy. Nie tylko we współpracy z architektami, ale także w spięciu twórczym – doprowadziliśmy do tego, że projekt jest już gotowy. Już rozpoczęły się prace na Cytadeli. Mam nadzieję, że ta inwestycja powstanie bardzo szybko" – podkreślił minister Gliński. (PAP)
pj/pat