Kultura i sztuka po 1989 roku

21.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

We Wrocławiu wystawa prac Andrzeja Heidricha - twórcy polskich banknotów

Andrzej Heidrich. Fot. PAP/A. Hrechorowicz Andrzej Heidrich. Fot. PAP/A. Hrechorowicz

Kilkaset prac, w tym bogata kolekcja polskich banknotów, grafiki, akwarele, znaczki oraz ilustracje książkowe znalazły się na wystawie prezentującej twórczość Andrzeja Heidricha, którą od piątku będzie można zobaczyć w Muzeum Miejskim Wrocławia.

Andrzej Heidrich od lat 60. XX w. projektuje banknoty dla Narodowego Banku Polskiego. Jego banknoty były w obiegu w latach 1975-1996. Heidrich jest również twórcą serii banknotów, które są obecnie w obiegu.

Na wrocławskiej ekspozycji można zobaczyć wszystkie projekty banknotów wykonach przez Heidricha, zarówno te, które weszły do obiegu, jaki i te, które pozostały w fazie projektu. „W 1975 r. weszła do obiegu pierwsza seria banknotów zaprojektowanych przez pana Andrzeja, na których widniały przedstawienia znanych Polaków” - powiedziała PAP kurator wystawy Marzena Smolak.

Zwiedzający mogą również zobaczyć serię banknotów z wizerunkami polskich miast. „Od tego pomysłu się wycofano i powrócono do banknotów, na których widnieją portrety” - mówiła Smolak.

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. banknot o nominale 5 mln zł z Józefem Piłsudskim, który powstał tuż przed denominacją i nigdy nie wszedł do obiegu. „Potem powstała seria banknotów z władcami Polski, którą do dziś mamy w portfelach” - dodała kurator.

Na ekspozycji można również zobaczyć bogatą kolekcję znaczków i kart pocztowych autorstwa Heidricha. Artysta współpracował z Pocztą Polską od lat 60. XX w. Na wystawie prezentowane są również projekty okładek książek oraz ilustracji, które artysta wykonał podczas 40-letniej pracy w Wydawnictwie „Czytelnik”. Ilustrował książki takich autorów jak Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz i Leszek Kołakowski.

Heidrich jest również autorem projektów polskich paszportów i dowodów osobistych oraz wielu odznaczeń.

Uzupełnieniem wystawy jest prywatna twórczość artysty, na którą składają się akwarele i grafiki. „To przepiękne miniatury postaci wieszczów, herbów miast oraz poczet władców polskich, który powstał w latach 1994 – 2013” - dodała kurator.

Ekspozycję „Andrzej Heidrich. Malarz polskich banknotów” można zwiedzać w Pałacu Królewskim do 30 kwietnia.(PAP)

pdo/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL