Kilkaset prac, w tym bogata kolekcja polskich banknotów, grafiki, akwarele, znaczki oraz ilustracje książkowe znalazły się na wystawie prezentującej twórczość Andrzeja Heidricha, którą od piątku będzie można zobaczyć w Muzeum Miejskim Wrocławia.
Andrzej Heidrich od lat 60. XX w. projektuje banknoty dla Narodowego Banku Polskiego. Jego banknoty były w obiegu w latach 1975-1996. Heidrich jest również twórcą serii banknotów, które są obecnie w obiegu.
Na wrocławskiej ekspozycji można zobaczyć wszystkie projekty banknotów wykonach przez Heidricha, zarówno te, które weszły do obiegu, jaki i te, które pozostały w fazie projektu. „W 1975 r. weszła do obiegu pierwsza seria banknotów zaprojektowanych przez pana Andrzeja, na których widniały przedstawienia znanych Polaków” - powiedziała PAP kurator wystawy Marzena Smolak.
Zwiedzający mogą również zobaczyć serię banknotów z wizerunkami polskich miast. „Od tego pomysłu się wycofano i powrócono do banknotów, na których widnieją portrety” - mówiła Smolak.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. banknot o nominale 5 mln zł z Józefem Piłsudskim, który powstał tuż przed denominacją i nigdy nie wszedł do obiegu. „Potem powstała seria banknotów z władcami Polski, którą do dziś mamy w portfelach” - dodała kurator.
Na ekspozycji można również zobaczyć bogatą kolekcję znaczków i kart pocztowych autorstwa Heidricha. Artysta współpracował z Pocztą Polską od lat 60. XX w. Na wystawie prezentowane są również projekty okładek książek oraz ilustracji, które artysta wykonał podczas 40-letniej pracy w Wydawnictwie „Czytelnik”. Ilustrował książki takich autorów jak Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz i Leszek Kołakowski.
Heidrich jest również autorem projektów polskich paszportów i dowodów osobistych oraz wielu odznaczeń.
Uzupełnieniem wystawy jest prywatna twórczość artysty, na którą składają się akwarele i grafiki. „To przepiękne miniatury postaci wieszczów, herbów miast oraz poczet władców polskich, który powstał w latach 1994 – 2013” - dodała kurator.
Ekspozycję „Andrzej Heidrich. Malarz polskich banknotów” można zwiedzać w Pałacu Królewskim do 30 kwietnia.(PAP)
pdo/ dym/