Wielka instalacja Magdaleny Abakanowicz w Wenecji i pierwsza pośmiertna wystawa prac Igora Mitoraja w Pietrasanta w Toskanii - to dwa ważne wydarzenia kulturalne we Włoszech, o których informują media. Oba są wyrazem hołdu i uznania dla artystów.
Na weneckiej wysepce San Giorgio Maggiore naprzeciwko placu św. Marka do 2 sierpnia otwarta jest instalacja Magdaleny Abakanowicz „Crowd and Individual” (Tłum i Jednostka). W siedzibie fundacji Giorgio Ciniego zaprezentowano 110 słynnych figur wykonanych z juty.
Włoska prasa zwraca uwagę na to, że różne zbiory figur polskiej rzeźbiarki pod ogólnym tytułem „Tłum” można było wcześniej oglądać niemal na całym świecie. Podkreślają jednak, że po raz pierwszy ta wielka instalacja trafiła do Wenecji, co w prasie poświęconej sztuce przedstawiane jest jako jedno z największych wydarzeń życia kulturalnego w tym roku.
Postacie Abakanowicz nie pozostawią nikogo obojętnym jako poruszający zbiorowy portret całej epoki, jak i człowieka, pozbawionego oblicza i oszpeconego, zagubionego - dodają włoskie media.
Zauważa się, że to zarazem wielki powrót artystki nad lagunę 35 lat po tym, gdy reprezentowała ona Polskę na weneckim Biennale.
“Wystawa ta jest hołdem dla artystki, która symbolizuje i ukazuje eksperymenty w sztuce w ostatnich dekadach” - powiedział kurator Luca Massimo Barbero.
“Mitoraj, mit i muzyka” - to tytuł pierwszej pośmiertnej wystawy dzieł Igora Mitoraja w toskańskim miasteczku Pietrasanta, gdzie mieszkał i pracował przez 30 lat i gdzie został pochowany. Prace będzie można oglądać od soboty 18 kwietnia do końca sierpnia na tamtejszych placach oraz w budynkach dawnego klasztoru Sant’Agostino.
Mitoraj, który zmarł 6 października zeszłego roku, cieszył się we Włoszech ogromnym uznaniem i podziwem. Uważany był za jednego z najwybitniejszych artystów o światowej sławie.
Projekt tematyczny wystawy zdążył opracować przed śmiercią, o czym w dniu pogrzebu artysty opowiedział PAP burmistrz Pietrasanta Domenico Lombardi.
„Razem pracowaliśmy nad tą ekspozycją. Zaprezentowane na niej zostaną wielkie scenografie, przygotowane przez artystę między innymi do spektakli w mediolańskim teatrze operowym La Scala i w Arenie w Weronie” - dodał burmistrz miasteczka, którego Mitoraj był od 2001 roku honorowym obywatelem.
Pokazane zostaną też jego kostiumy do oper Pucciniego, a także na Piazza del Duomo wystawione będą ogromne rzeźby z brązu i gliny. Piazza Matteotti przed siedzibą magistratu zamieniony zostanie na wielką instalację, której najważniejszym elementem będzie wielka rzeźba Dedala.
W miejscowości Pietrasanta, nazywanej "małym Atenami" ze względu na historię i nagromadzenie dzieł sztuki, będzie można podziwiać prawdziwą scenę teatralną udekorowaną projektami i dziełami artysty.
Władze miasteczka poinformowały, że wystawie tej towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne, przygotowane przez fundację festiwalu Pucciniego, z którą współpracował Igor Mitoraj.
Również tę retrospektywę zapowiadają włoskie media jako jedno z najważniejszych wydarzeń w najbliższych miesiącach.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ agy/