Kultura i sztuka po 1989 roku

14.10.2018

Wrocław: wkrótce inauguracja programu artystycznego Domu dla Kultury „Op Enheim”

Wystawa, będącą efektem współpracy kuratorki Anny Rottenberg oraz rzeźbiarza i twórcy instalacji Mirosława Bałki, zainauguruje 19 października program artystyczny Domu dla Kultury „Op Enheim” - nowej instytucji na mapie kulturalnej Wrocławia.

Dom dla Kultury "Op Enheim" prowadzony jest przez Fundację "Op Enheim". Instytucja mieści się w oddanej w tym roku, po remoncie, kamienicy na placu Solnym - niegdysiejszym domu żydowskiej rodziny Oppenheimów.

W wyremontowanych przestrzeniach mieści się galeria sztuki oraz Salon Herz – miejsce spotkań, konferencji i koncertów. "Fundacja stawia sobie za cel wspieranie sztuki współczesnej poprzez rozwój sieci współpracy z instytucjami we Wrocławiu, Berlinie i w innych krajach europejskich" – powiedziała dyrektor artystyczna fundacji Kamila Wróbel.

Program artystyczny Domu dla Kultury "Op Enheim" zainauguruje 19 października wernisaż instalacji Mirosława Bałki. Praca Bałki jest efektem współpracy artysty z kuratorką Anna Rottenberg.

"Barokowa kamienica przy placu Solnym we Wrocławiu ma długą historię. Jej nowy rozdział zaczyna się na białych ścianach pustych dziś pokojów reprezentacyjnego piętra, które zostały wytatuowane żółtym gazem jarzącym się w kruchych rurkach neonów. Kompozycja Mirosława Bałki, otwierająca działalność galerii +Op Enheim+, ma bardzo szczególny charakter. Złożona jest z czterech neonów układających się w zapis słowa +ojczyzna+ po polsku, po niemiecku, po hebrajsku i po łacinie” – podkreśliła w komentarzu do wystawy Anna Rottenberg.

W sobotę, 20 października, odbędzie się spotkanie autorskie z udziałem Bałki i Rottenberg. Zaplanowany jest też m.in. koncert Jasmine Guffond. Rezydująca w Berlinie kompozytorka zaprezentuje specjalnie przygotowany projekt inspirowany wystawą Bałki.

Instalację Bałki będzie można oglądać do końca roku.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL