Kultura i sztuka po 1989 roku

05.12.2016

Wrocław: wystawa prac chińskiego malarza Yang Shuanglina w Muzeum Narodowym

Yang Shuanglin na wystawie swych prac w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński Yang Shuanglin na wystawie swych prac w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński

Prace chińskiego malarza Yang Shuanglina, którego twórczość nawiązuję do tradycyjnego malarstwa chińskiego, będzie można od wtorku zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Yang Shuanglin to artysta określany mianem współczesnego wenren. W dawnych Chinach określano tak ludzi wykształconych - erudytów, którzy oprócz malarstwa interesowali się również literaturą oraz muzyką. Shuanglin jest absolwentem chińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hanzhou. Artysta kolekcjonuje dawną sztukę chińską, jest działaczem na rzecz utrzymania i odnawiania zabytków. Shuanglin jest dyrektorem Związku Artystów w Xi’an oraz wicedyrektorem Instytutu Malarstwa Tradycyjnego w tym mieście.

Na ekspozycji zostanie pokazanych kilkanaście jego prac. "Twórczość Shuanglina odwołuje się do dawnego malarstwa tworzonego przez chińskich erudytów, w którym dominowały pejzaże. Nie naśladuje tradycyjnych stylów, lecz je interpretuje, wykorzystując tusz i farby" - poinformowała PAP Paulina Popiół z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Obrazy Shuanglina przedstawianą przede wszystkim widoki Gór Qin oraz dawną przystań cesarskiej poczty, która została wyremontowana dzięki staraniom artysty. Organizatorzy wystawy zwracają szczególną uwagę na obraz zatytułowany "Zhaojin". "Miejsce to znane jest z czerwonego piaskowca oraz niezwykłej, purpurowej barwy, jaką przybierają jesienią liście drzew. Yang Shuanglin przez dziesięć lat jeździł na plenery malarskie do Zhaojin, by w 2014 r. przez 200 dni tworzyć obraz" - powiedziała Popiół.

Ekspozycję uzupełniają elementy wystroju gabinetów chińskich erudytów – meble, wyroby ceramiczne oraz tzw. cztery skarby: pędzel, papier, tusz i kamień do jego rozcierania. Zabytki te pochodzą z XIX i XX wieku. Cześć z nich wchodzi w skład kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocław, część zaś pochodzi ze zbiorów prywatnych.

Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia. (PAP)

pdo/ dsr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL