Archiwalne fotografie Zamku w Pieskowej Skale z lat 1860-1945 i wybór strojów damskich z początku XX wieku można oglądać na wystawie "Modna Pieskowa Skała", prezentowanej od soboty do końca września w podziemiach zamku.
"Zdjęcia pokazują zamek w różnym stanie zachowania. (…) Widzimy, jak dzięki inwestowaniu pieniędzy miejsce to się rozwijało" - powiedział PAP kustosz Zamku w Pieskowej Skale Olgierd Mikołajski. Jak poinformował, wystawa jest efektem kilkunastu lat zbierania materiałów.
Najstarsze zdjęcia, autorstwa pioniera polskiej fotografii Karola Beyera, przedstawiają Pieskową Skałę po pożarze w 1850 roku. Na kolejnych fotografiach odwiedzający wystawę zobaczą Pieskową Skałę odbudowaną ze zniszczeń przez Sobiesława Mieroszewskiego. Są to prace m.in. Tyburcego Chodźki, Jana Mieczkowskiego, Stanisława Szalaya i Józefa Rizzy. Późniejsze fotografie pochodzą już z początku wieku XX i z okresu międzywojennego. Ich autorami byli m.in. fotograficy współpracujący z wydawcami czasopism ilustrowanych, pocztówek i albumów pamiątkowych oraz amatorzy upamiętniający rodzinne okazje i turystyczne wyjazdy. Fotografie powojenne dokumentują prace konserwatorskie profesora Alfreda Majewskiego.
Dzięki temu wystawa jest świadectwem przeszłości zamku. Pokazuje zmianę jego funkcji z rezydencji na obiekt turystyczny.
Wystawa to także przegląd mody z początku XX w. oraz dwudziestolecia międzywojennego. Na potrzeby wystawy kolekcjoner Przemysław Faryś udostępnił oryginalne damskie stroje z okresu 1903-1939, gdy na zamku funkcjonował pensjonat. Ekspozycja ubiorów pozwala odwiedzającym prześledzić kobiecą modę od dojrzałej secesji po epokę Art Deco.
Według kustosza wystawę "Modna Pieskowa Skała" do końca września może zobaczyć ponad 30 tys. osób. W pogodne dni zwiedzanie wystawy i zamku można połączyć z wizytą w zamkowym ogrodzie.
Projekt finansowany jest ze środków własnych Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zamek Pieskowa Skała, którego początki sięgają XIV stulecia, jest położony w odległości 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek od wieków góruje nad malowniczą Doliną Prądnika, wpisując się w niepowtarzalny jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa.
Budowla wyróżnia się pięknem architektury i bogatą historią - jest dziś jedyną dobrze zachowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd i należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski i całego kraju. Budowla urzekająca rytmem renesansowych krużganków i potęgą barokowych fortyfikacji bastionowych przez wieki pełniła wiele funkcji: królewskiej strażnicy, gniazda rozbójniczego i magnackiej rezydencji, jak również hotelu i sierocińca. Obecnie jest siedzibą muzeum, będącego od 1958 r. oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Co roku zamek odwiedza 100 tys. turystów. (PAP)
pom/ hp/ akw/