Około stu eksponatów związanych ze świętami Wielkiej Nocy, w tym pisanek zdobionych różnymi technikami, pochodzących z różnych stron świata, m.in. z Afryki, Indii, Turcji, Rumunii, można zobaczyć na wystawie w Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Jak poinformowała PAP Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego zamku, wśród pokazanych przedmiotów znalazły się różnobarwne, bogato zdobione różnymi technikami jajka, w tym: pisanki, wyklejanki, drapanki, oklejanki, a także pisanki ażurowe. Pochodzą one z tak odległych krajów jak: Chiny, Indie, Egipt, Etiopia, Kenia, Turcja, a także z Rumunii, Francji, Ukrainy oraz z Polski.
Oprócz jajek na wystawie zaprezentowano także regionalne elementy obrzędowości związanej z Wielkim Tygodniem, np.: drewniane kołatki, używane podczas nabożeństw Triduum Paschalnego, wielkanocne baranki, krzyże, czy elementy strojów straży grobowych, takie jak: naramienniki do stroju "żołnierza", "konwalijki" do czapki oraz ozdobna czapka członka straży grobowej.
Garbulińska-Charchut zauważyła, że obecnie straże grobowe najliczniej kultywowane są na Podkarpaciu.
"W Radomyślu nad Sanem nazywa się je +turkami+ lub +Bułgarami+. Jak głosi legenda, miejscowi rzemieślnicy w 1683 r. brali udział w bitwie pod Wiedniem. Po zwycięstwie nad Turkami Radomyślanie uzbrojeni w zdobyty oręż i odziani w mundury powrócili do rodzinnej miejscowości. Było to w dzień Wielkiego Piątku, dlatego zaciągnęli straż przed Grobem Chrystusa, dziękując tym samym za szczęśliwy powrót do domu" – przypomniała.
Pokazane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, z prywatnej kolekcji oraz ze zbiorów własnych Muzeum-Zamku w Łańcucie. Wystawę można oglądać do 15 kwietnia.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ rosa/