Kultura i sztuka po 1989 roku

17.12.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa fotografii autorstwa Wandy Rutkiewicz

Fot. W. Rutkiewicz Fot. W. Rutkiewicz

Wystawę zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych polskich himalaistek, można od czwartku obejrzeć w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu.

Ekspozycja obejmuje łącznie 46 fotografii wykonanych przez polską himalaistkę. To czarno-białe zdjęcia przedstawiające najwyższe szczyty świata m.in. Mount Everest, K2, Gasherbrum, Cho Oyu, Annapurnę, Makalu.

Jak podkreślił kurator wystawy Jan Bortkiewicz, Rutkiewicz fotografowała góry stojąc z nimi „twarzą w twarz”, na wysokości kilu tysięcy metrów.

„Mimo skrajnie trudnych warunków, powstały fotografie na wysokim poziomie artystycznym, które ujmują surowym pięknem i precyzją kadru. Jest to unikalna okazja, by spojrzeć na góry oczami Wandy Rutkiewicz” - dodał Bortkiewicz.

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 r. w Płungianach na Litwie. Po wojnie wraz z rodzicami i rodzeństwem zamieszkała w Łańcucie, a później we Wrocławiu. Później przeniosła się do Warszawy, podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych.

Swoją przygodę z górami zaczynała w Tatrach, wspinając się na wielu bardzo trudnych trasach.

Rutkiewicz, jako pierwsza z polskich alpinistów zdobyła Mount Everest i K2. Na K2 wspięła się jako pierwsza kobieta. Zamierzała zdobyć Koronę Himalajów - czternaście szczytów przekraczających 8 tys. metrów n.p.m. - zdążyła jednak zdobyć osiem z nich. Zginęła 13 maja 1992 roku w drodze na trzeci co do wielkości szczyt Ziemi, Kanczendzonga 8586 metrów n.p.m. w Himalajach. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Wystawę zdjęć wybitnej himalaistki można będzie oglądać do 6 lutego. (PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL