50 zdjęć przedstawiających Diega Riverę i Fridę Kahlo - w tym autorstwa m.in. Guillerma Kahlo, ojca Fridy - można od piątku oglądać we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Wystawa będzie czynna do końca trwającego tam 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.
Wystawa "Viva la vida. Niech żyje życie", otwarta w piątek przed dyrektora festiwalu Romana Gutka oraz ambasadora Meksyku w Polsce Alejandra Negrina Munoza, prezentuje 50 zdjęć. Jej otwarcie rozpoczyna, jak powiedział podczas wernisażu ambasador, ogólnopolski program wydarzeń związanych z Fridą Kahlo. "Niewątpliwie najważniejszym punktem tego programu jest wystawa oryginalnych dzieł +Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst.+, którą zaprezentuje jesienią Centrum Kultury Zamek w Poznaniu" - dodał.
"Meksykańska malarka Frida Kahlo jest obecnie ikoną kultury popularnej na skalę światową ze względu na jej dzieła i doświadczenia. Frida była bardzo blisko związana z Diegiem Riverą, który był filarem najważniejszych ruchów artystycznych XX wieku - muralizmu meksykańskiego. Związek Fridy i Diego charakteryzował się tym, że oboje łączyli życie artystyczne z politycznym. Ich związek był burzliwy i wybuchowy, a sami byli centrum życia kulturalnego w Meksyku" - przypomniał Munoz.
"Zdjęcia pokazywane na wystawie prezentują różne aspekty z życia Fridy i Diego, jak również ich twórczą pracę. Pokazują także prawdziwą meksykańską kulturę ludową, a przede wszystkim bliski związek dwójki nierozerwalnie połączonych ze sobą osobowości. Frida i Diego byli takimi osobowościami jak m.in. Pablo Picasso, Wassily Kandinsky, Andre Breton, Siergiej Eisenstein, Marcel Duchamp, Max Ernst i Amadeo Modigliani" - podkreślił.
Autorami prezentowanych zdjęć są, oprócz Guillerma Kahlo, także Augustin Victor Casasola, Nickolas Muray, Ernest Reyes, Manuel Alvarez Bravo i Ansel Adams.
Wśród obrazów prezentujących Fridę i Diega znajdują się m.in. ich portrety z dzieciństwa - Diega jako smutnego chłopca i Fridy jako pyzatej dziewczynki. Oraz ich ślubne fotografie - zarówno z pierwszego ślubu, na który Frida pożyczyła sukienkę od służącej, oraz drugiego, który odbył się kilka miesięcy po ich rozwodzie.
Jest także ich wspólna wspólna fotografia z pochodu 1 maja 1929 roku, na której ramię w ramię idą na czele Delegacji Związku Malarzy, Rzeźbiarzy i Rytowników Rewolucjonistów. Ich rewolucyjne zaangażowanie podkreśla komunistyczny symbol na gorsecie Fridy.
Ekspozycję współtworzą też portretowe zdjęcia pary ze zwierzętami, w tym nagim psem meksykańskim - xoloitzquintle - i małpką Fulang-Chang. Kolejne ujęcia pochodzą z czasów, w których Diego malował słynne muralesy - m.in. w Stock Exchange Luncheon Club w San Francisco, New Workers School w Nowym Jorku (mural przedstawiający historię Stanów Zjednoczonych).
Wystawę zamykają zdjęcia wykonane po śmieci Fridy i Diega.
Wystawa po zakończeniu Festiwalu będzie pokazywana w Warszawie (Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, od 12 września), Łodzi (Muzeum Kinematografii, od 3 października) i Krakowie (ZPAF Gallery, od 14 października).
Na festiwalu zaprezentowanych zostanie także 8 filmów produkcji - lub zrealizowanych w koprodukcji - meksykańskiej, w tym m.in. startujące w Konkursie Głównym "Niesamowite, ale prawdziwe" Michela Lipkesa oraz "Wszystko inne" Natalii Almady. Prócz tego zostaną pokazane "Córki Abril" w reż. Michela Franco oraz "Nieobecni" Nicolasa Peredy.
17. Międzynarodowy Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty odbywa się we Wrocławiu. Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie ponad 200 filmów, z czego cztery będą miały swoje światowe premiery, a 138 - polskie. Widzowie zobaczą m.in. nowe produkcje Sofii Coppoli, Michaela Hanekego, Andrieja Zwiagincewa, Davida Lowery'ego oraz Francoise Ozona. Wydarzenie potrwa do 13 sierpnia, szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie www.nowehoryzonty.pl
Martyna Olasz (PAP)
oma/ pat/