Kultura i sztuka po 1989 roku

19.10.2017

Wystawa graficznych interpretacji aforyzmów Franza Kafki

"Kafka – przełamywanie granic". Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi "Kafka – przełamywanie granic". Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi

Graficzne interpretacje aforyzmów Franza Kafki oraz portrety pisarza autorstwa ponad stu artystów będzie można oglądać od czwartkowego wieczoru na wystawie "Kafka – przełamywanie granic" w postindustrialnych wnętrzach Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi (Śląskie).

Jak wyjaśnił PAP kierownik czeladzkiej galerii Jan Powałka, wystawa jest zwieńczeniem międzynarodowego przedsięwzięcia artystycznego autorstwa prof. Zbigniewa Bajka z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w którym udział wzięło ponad 100 pedagogów i twórców z kilkunastu uczelni artystycznych z Polski i zagranicy.

Motywem przewodnim było zilustrowanie aforyzmów zaczerpniętych z dzieł Franza Kafki, które na potrzeby katalogu zostały przetłumaczone przez Jerzego Ciurloka również na jęz. śląski – podał Powałka.

Wskazał też, że sam tytuł wystawy – "Kafka – przełamywanie granic" – ma kilka odniesień. "To nawiązanie do samego Kafki, walki osobowościowej ze sobą, ale też do naszej okolicy – Czeladź znajduje się na granicy Śląska i Zagłębia. Chcemy więc łączyć się przez sztukę, stąd np. to tłumaczenie aforyzmów na jęz. śląski mimo że Czeladź to już Zagłębie" – tłumaczył kierownik galerii.

Na wystawie znajdą się także portrety Kafki. "Wszystko utrzymane jest w kolorystyce biało-szaro-czarnej, co nawiązuje do postindustrialnych wnętrz naszej galerii" – podkreślił Powałka. Galeria znajduje się bowiem w budynku elektrowni dawnej kopalni Saturn w Czeladzi.

Czwartkowemu wernisażowi towarzyszyć będzie koncert multiinstrumentalisty i kompozytora Józefa Skrzeka z prawykonaniem jego utworu, skomponowanego na okoliczność wręczenia po raz pierwszy nagrody "Ephorinus" przez świętujące swe 10-lecie Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana. Jak czytamy na ich stronie internetowej, towarzystwo działa "na rzecz przywrócenia śląskiej mowie należnego jej miejsca w przestrzeni publicznej".

Wystawę będzie można oglądać do 13 listopada.

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" jest obiektem Muzeum "Saturn" w Czeladzi. Postindustrialny obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Franz Kafka (1883-1924) był niemieckojęzycznym pisarzem żydowskiego pochodzenia. Większość życia spędził w Pradze. Do historii światowej literatury przeszedł jako autor powieści: "Proces", "Zamek", "Ameryka" oraz zbioru opowiadań.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

edytor: Paweł Tomczyk

akp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL