150 dzieł sztuki ponad 100 współczesnych artystów prezentowanych jest na przedaukcyjnej wystawie w DESA Unicum. Aukcje 28 listopada i 5 grudnia.
"Pod koniec roku odbywają się najbardziej spektakularne aukcje sztuki współczesnej i właśnie zbliża się takie wydarzenie: wystawa i aukcje sztuki współczesnej +Op-art i abstrakcja geometryczna+" - zaznaczyła w rozmowie z PAP Klara Czerniewska-Andryszczyk, ekspert rynku sztuki.
Według niej jest to "największe święto sztuki współczesnej w Polsce. Publiczności, kolekcjonerom, marszandom przedstawiono 150 dzieł sztuki ponad stu wybitnych współczesnych artystów, takich jak, m.in. Opałka, Kantor, Wróblewski, Rosenstein, Nowosielski, Beksiński, Vasarely, Stażewski, Fangor".
Dzieła na wystawie reprezentują różne style i kierunki – od awangardy lat 50. i 60., przez op-art oraz abstrakcję geometryczną, po surrealizm.
Na wystawie można zobaczyć m.in. obraz Romana Opałki "Detail 5137748 – 5157846". "To niepowtarzalna okazja, bowiem w żadnym stołecznym muzeum nie można oglądać prac tego światowej sławy artysty" - napisano w katalogu.
Jak przypomniała Czerniewska-Andryszczyk "791 tys. funtów, czyli blisko 4 mln złotych, zapłacono miesiąc temu za pracę Romana Opałki w londyńskim oddziale Christie’s. Tym samym Opałka stał się jednym z najdroższych polskich twórców wszech czasów. Rekord dotyczy obrazu +Detail 1330516 – 1348651+. Obraz, który będzie licytowany, pochodzi z tego samego cyklu" - dodała.
Na wystawie można zobaczyć też pracę Tadeusza Kantora „Emballages, objets, personnages nr 5” z 1968 roku. To asamblaż, który przedstawia tajemniczą, pełną dramatyzmu sylwetkę chłopca z ogromnym plecakiem. Dzieło jest warte ok. 2,5 mln złotych. Kolejnym ciekawym obrazem jest "Portret mężczyzny" Andrzeja Wróblewskiego. Praca z 1950 r. pokazuje mniej znane oblicze słynnego malarza z czasu jego zaangażowania w socrealizm.
Na surrealistycznej części ekspozycji znajdują się obrazy Zdzisława Beksińskiego, które pochodzą z lat 1976, 1989 i 1993, a także prace Erny Rosenstein, jak np. "Don Kichot Mrozu", "Rośliny wszystkożerne" i "Mgła". Prezentowane są też dzieła Alfreda Lenicy, Jerzego Dudy-Gracza, Kazimierza Mikulskiego, Rafała Olbińskiego oraz – z młodego pokolenia – Jakuba Juliana Ziółkowskiego.
W części wystawy poświęconej op-artowi i abstrakcji geometrycznej pokazywane są prace Fangora, Vasarely'ego, Stażewskiego, Anuszkiewicza, Winiarskiego, Stańczaka, Kuwayamy, Krasińskiego, Beckmanna.
Twórcy wystawy postanowili - jak poinformowała Czerniewska- Andryszczyk - zwrócić też uwagę na takich artystów, jak Anna Cyronek, Halina Wrzeszczyńska, Aleksandra Wejchert i Danuta Lewandowska.
Wszystkie prace pokazywane na wystawie "Sztuka Współczesna. Op-art i abstrakcja geometryczna" zostaną zlicytowane na aukcjach 28 listopada i 5 grudnia w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie. (PAP)
autorka: Anna Bernat
abe/ wj/