Dwanaście portretów przedstawiających kobiety zaangażowane w politykę, walkę niepodległościową oraz działające na polu nauki i kultury w Polsce w XX w. można obejrzeć na wystawie wrocławskiego IPN, którą w środę otwarto w galerii Awangarda – BWA Wrocław.
Autorką prac, przypominających plakaty rewolucyjne, jest Ewa Ciepielewska – jedna z założycielek działającej w latach 80. XX w. we Wrocławiu grupy artystycznej LUXUS.
Ekspozycja zatytułowana „Kobiety +na zakręcie+ 1933/1939–1990” ukazuje sylwetki kobiet mało znanych, często pozostających na marginesie zainteresowania historyków.
„Przez pryzmat ich osobistych doświadczeń możemy zaobserwować początki i problemy odrodzonej po I wojnie światowej Rzeczpospolitej, działalność konspiracyjną i sytuację ludności żydowskiej podczas II wojny światowej, walkę powstańców w Warszawie, a następnie nową rzeczywistość: opresyjność systemu stalinowskiego, losy żołnierzy wyklętych i życie codzienne w komunistycznej Polsce” - powiedział PAP Olaf Młyński z wrocławskiego IPN.
Portrety przestawiają m.in. żołnierki i więźniarki z okresu II wojny światowej, opozycjonistki z czasu PRL-u, plastyczki, satyryczki i tłumaczki, przedstawicielki świata filmu i nauki, kobiety zaangażowane społecznie i politycznie, realizujące swoje cele i pasje życiowe bez względu na warunki i czasy, w których przyszło im żyć.
Wystawie IPN towarzyszy prezentacje innych prac Ciepielewskiej. To cykl malarskich portretów prezentujących kobiety ze świata polityki, kultury i nauki, które zapisały się w najnowszej historii Europy. Artystka stworzyła m.in. portrety b. brytyjskiej premier Margaret Thatcher, piosenkarek Amy Winehouse i Kory, pisarki Doris Lessing oraz filozof Edyty Stein. Obok postaci kobiet, które są powszechnie rozpoznawalne, na ekspozycji można również zobaczyć portery przedstawiające bohaterki, których życiorysy są mniej znane.
Kurator wystawy Paweł Jarodzki podkreślił, że prace Ciepielewskiej „wręcz krzyczą” do widza. „Atakują nas niedocenioną prawdą i każą na nowo zweryfikować to, jak myślimy o przeszłości i roli tych kobiet w XX i XXI-wiecznej historii” - powiedział.
Ekspozycję można oglądać do 28 września.(PAP)
pdo/ ls/