Kultura i sztuka po 1989 roku

22.09.2016

Wystawa "LUX" w Galerii Archeologia Fotografii

Wystawa "LUX" w Galerii Archeologia Fotografii Wystawa "LUX" w Galerii Archeologia Fotografii

Zdjęcia na temat relacji pomiędzy światłem a fotografią, wykonane przez współczesnych polskich artystów fotografików znajdą się na wystawie "LUX" w warszawskiej Galerii Archeologia Fotografii. Wernisaż odbędzie się w piątek 23 września w ramach Warsaw Gallery Weekend.

Światło i fotografia są ze sobą nierozerwalnie związane. Czworo artystów: Karolina Breguła, Przemek Dzienis, Magda Hueckel i Szymon Rogiński na zaproszenie Fundacji Archeologia Fotografii zrealizowało prace poddające refleksji relację światła i fotografii. Efekt ich działań będzie można zobaczyć na wystawie „LUX”. W ramach projektu powstanie także książka.
 
Wykorzystaniu światła w fotografii poświęcone zostało wiele podręczników fotograficznych, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Wystawą „LUX" Fundacja Archeologia Fotografii kontynuuje ideę projektów, w ramach których zaprasza do współpracy współczesnych artystów, by sprowokować do namysłu teoretycznego nad zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia historii i praktyki fotograficznej. W pokazywanych po raz pierwszy zdjęciach i filmach artyści wzięli na warsztat różnorodne aspekty związane z problematyką światła i jego związku z istotą fotografii - zaznacza kuratorka projektu Marta Przybyło-Ibadullajev.

„Światłowstręt”, film Karoliny Breguły, wszechstronnej artystki multimedialnej, to ponura, metaforyczna opowieść o strachu przed ciemnością. Jej bohaterka obsesyjnie zbiera żarówki. Przemek Dzienis, znany przede wszystkim z fotografii ludzi w ich relacjach z przedmiotami i przestrzenią, tym razem, wychodząc od fizycznej natury światła, bada jego transformacje i percepcję barw. Artysta wykorzystuje nowoczesne techniki druku, aby na wystawie stworzyć iluzję efektów świetlnych.

Dla Magdy Hueckel – autorki docenionej książki „Anima. Obrazy z Afryki" – światło będzie symbolem uzdrawiania i wychodzenia z choroby. Jednym z twórców stale powracających do problematyki światła jest Szymon Rogiński, którego prace takie jak „Projekt UFO” czy opowiadająca o braku światła seria „Czerń / Blackness” weszły już do kanonu polskiej fotografii współczesnej. Autor skupił się tym razem na rejestracji zjawisk świetlnych, wykorzystując m.in. proces solaryzacji, zachodzący wskutek intensywnego naświetlania materiału światłoczułego.

Wystawie będzie towarzyszyć książka o tym samym tytule, będąca jednocześnie kontynuacją serii zapoczątkowanej przez projekt „Emulsja" (2015), który poświęcony był zagadnieniu materialności fotografii. W „Luxie” publikowane zostały współczesne i archiwalne prace poświęcone światłu. Są to dzieła polskich oraz zagranicznych artystów tworzących w XX i XXI wieku, m.in. Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Zbigniewa Dłubaka. Dopełnieniem zdjęć będą dwa teksty, m.in. Jörga Colberga, autora wielu artykułów i książek o fotografii, doktora fizyki. Książka została opublikowana w polsko-angielskiej wersji językowej. W ramach projektu odbędą się też warsztaty dla dzieci „Widzi-mi-się”.

Wystawa i książka są współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty „Widzi-mi-się” są współfinansowane prze miasto Warszawę.
 
Wernisaż w siedziba Fundacji Archeologia Fotografii odbędzie się w piątek 23 września w ramach Warsaw Gallery Weekend. Wystawa - dostępna od soboty 24 września - trwać będzie do 14 października. (PAP)

abe/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL