35 prac przedstawicielki polskiej awangardy Zofii Artymowskiej, specjalizującej się w nurcie op-art, pokaże Muzeum Narodowe w Gdańsku w oddziale Zielona Brama. Wernisaż wystawy -w czwartek.
Kuratorka wystawy „Zofia Artymowska. Przestrzeń i konstrukcja” Małgorzata Ruszkowska-Macur poinformowała PAP, że eksponowane prace pochodzić będą głównie z lat 70. i 80 ub. wieku. „Większość stanowią dzieła z cyklu +Poliformy+, w którym głównym motywem kompozycyjnym jest walec, potraktowany jednostkowo lub jako fragment większego układu” – wyjaśniła.
„Patrząc na niektóre obrazy ma się wrażenie, że te cylindryczne formy schodzą się jak dwie frezarki. Całość przypomina maszynę, kręcącą się turbinę. Malarka zmniejsza lub zwiększa moduł walca, wydłuża go lub ścieśnia, stosując układy symetryczne i asymetryczne, zestawia kontrastowo bądź łagodnie zmienia barwę” – dodała Ruszkowska-Macur.
Podkreśliła, że motyw walca jest wykonany przez artystkę z dużym namaszczeniem. „Malowała to małym i wąskim, 2-3 milimetrowym pędzelkiem. To była mozolna i bardzo precyzyjna praca z użyciem wielu kolorów” – dodała.
Ruszkowska-Macur objaśniła, że styl Artymowskiej kwalifikuje ją jako artystkę op-artu (optical art). „To rodzaj abstrakcji geometrycznej, skupiającej się na wrażeniach wzrokowych i działaniach optycznych, których efektem są obrazy o jednolitej formie, równocześnie dynamicznej i wyrafinowanej kolorystycznie. Nie wymaga szukania ukrytych znaczeń i idei, pozwala natomiast odbiorcy na tworzenie własnych emocji i nastrojów” - nadmieniła kurator.
Przypomniała, że Artymowska na początku swojej drogi twórczej budowała kompozycje z prostych elementów takich, jak kreski, paski czy kręgi. „Badała relacje przestrzenne w obrazie i z matematyczną dokładnością wyznaczała miejsce każdemu elementowi. Konsekwentnie trzymała się ascetycznej linii, gdzie jeden motyw kompozycyjny powtarzała w rozmaitych wariantach kolorystycznych” – oceniła.
Zofia Artymowska (1923-2000) ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 50. XX wieku była pedagogiem w krakowskiej, a następnie warszawskiej ASP oraz w PWSSP we Wrocławiu. Wykładała też malarstwo ścienne i rysunek na uniwersytetach w Bagdadzie i Teheranie.
Miała ponad 30 indywidualnych wystaw m.in. w warszawskiej „Zachęcie”, The Mall Galleries w Londynie, Nowym Jorku i Pradze. Brała też udział w wielu ekspozycjach zbiorowych m.in. w Monachium, Paryżu, Kolonii, New Delhi, Teheranie, Caracas, Bredzie, Pekinie i Londynie.
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, w Museo de Bellas Artes w Bogocie, Museum of Modern Art w Bagdadzie, Muzeum w Bochum oraz w wielu kolekcjach prywatnych m.in. w USA, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.
Wystawa prac Artymowskiej w Gdańsku będzie otwarta do 10 września.(PAP)
rop/agz/