Prawie 70 obrazów marynistycznego malarza Henryka Baranowskiego pokaże Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Artysta zmarł 10 lat temu. To już 13. ekspozycja w organizowanym przez placówkę cyklu "Polscy artyści o morzu”. Wernisaż - w czwartek.
"Baranowski bez wątpienia był marynistą. Tematy związane z morzem dotyczą większości jego prac, choć tworzył też martwe natury, głównie kwiaty oraz portrety m.in. dowódców Marynarki Wojennej, ale też i rodziny" - powiedziała w środę PAP Liliana Giełdon, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w Narodowym Muzeum Morskim.
Podkreśliła, że artysta cenił sobie realizm i wierny sposób przedstawiania rzeczywistości. "Jest reprezentantem sztuki przedstawiającej, choć czasami ten realizm idzie w stronę malarstwa impresjonistycznego, wrażeniowego i koloryzmu" - dodała.
Jej zdaniem, Baranowskiego można uznań za kontynuatora tradycji marynistycznej, wyznaczonej przez uznanych twórców tej sztuki - Antoniego Suchanka i Mariana Mokwę.
"Morze nie umie pozować, jest w ciągłym ruchu. To, co zamierzasz namalować, musisz zrobić szybko" - mówił artysta o swojej fascynacji.
Obrazy Baranowskiego na wystawie podzielono na trzy bloki tematyczne. Pierwsza obejmuje dzieła, na których namalowane są statki i okręty oraz sceny batalistyczne z ćwiczeń morskich Marynarki Wojennej.
"Na ekspozycji pokazane też będą obrazy powstałe z inspiracji licznymi podróżami artysty, który był m.in. na Bliskim Wschodzie, Syberii, Kubie, w Egipcie, Libii, Chorwacji, Francji i Uzbekistanie" - dodała Giełdon.
Trzecią część eksponowanych obrazów Baranowskiego stanowić będą pejzaże z Kaszub, Kociewia oraz portów w Gdyni i Gdańsku.
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził ze Starogardu Gdańskiego. Zainteresowanie malarstwem wyniósł z domu rodzinnego: jego ojciec był właścicielem dobrze prosperującej firmy malarsko-dekoratorskiej, w której pracował Kazimierz Ostrowski, przyszły wybitny profesor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Baranowski podjął studia na tej uczelni, ale naukę przerwało powołanie do służby wojskowej.
Baranowski zdecydował się zostać w wojsku, w Marynarce Wojennej doszedł do stopnia komandora. Artysta założył pracownię plastyczną w klubie oficerskim przy gdyńskiej plaży. W ramach obowiązków służbowych malował port i stocznię, utrwalał na płótnie sceny z manewrów i poligonów, rejestrował wygląd jednostek floty wojennej. Był twórcą bardzo płodnym, namalował ok. 3,5 tys. obrazów.
Pokaz malarstwa Baranowskiego to 13. edycja organizowanego od 2003 r. przez Narodowe Muzeum Morskie cyklu wystaw pt. "Polscy artyści o morzu".
Wystawa obrazów Baranowskiego czynna będzie do 31 sierpnia.(PAP)
rop/ mhr/