Od soboty w piwnicach Muzeum Etnograficznego w Krakowie będzie można oglądać wystawę „Mapy miasta - dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa”. Prezentowane są m.in. fotografie, pamiątki, a także egzemplarz pierwszego przewodnika po Krakowie.
Wystawa jest eksponowana we wnętrzach piwnic Domu Esterki stanowiącym część Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Została przygotowana przez antropologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie półrocznych badań terenowych, zebranych materiałów oraz rozmów z mieszkańcami i turystami odwiedzającymi Kraków. Prace polskiego zespołu naukowców są częścią międzynarodowego programu HERA - Humanities in the European Research Area.
"Zapraszamy do labiryntu piwnic, gdzie próbujemy opowiedzieć o przestrzeni Krakowa pod kątem antropologicznym - przestrzeni tworzonej przez ludzi, którzy ją przeżywają i zapamiętują, a która nierozerwalnie wiąże się z ich życiorysami i emocjami. Pragniemy, by była to opowieść o +ludzkich mapach+ - o wyobrażeniach na temat dziedzictwa i sacrum. Chcemy w wystawie podkreślić wielomywiarowość Krakowa, przyglądamy się także interakcjom występującym między mieszkańcami miasta a turystami i pielgrzymami oraz pokazujemy, w jaki sposób sięgają oni do przeszłości i co z niej dzisiaj zostało" - powiedziała PAP kurator wystawy dr Anna Niedźwiedź.
Ekspozycja w piwnicach muzeum etnograficznego składa się z kilku części: w pierwszej odtworzono przestrzeń wokół pomnika Adama Mickiewicza znajdującego się na krakowskim Rynku. Następna sala ukazuje przestrzeń między Placem Wszystkich Świętych a ulicą Grodzką - są tam fotografie i symboliczne pamiątki przypominające o kulturowym i religijnym współistnieniu kilku religii: fotografie żydowskiego domu modlitwy - znajdującego się niegdyś w oficynie kamienicy przy Grodzkiej 28, parafii Wszystkich świętych - w renesansowym kościele św.św. Piotra i Pawła (gdzie złożono szczątki Piotra Skargi), kontemplacyjnego zakonu św. Klary - mieszczącego się w najstarszej świątyni Krakowa - romańskim kościele św. Andrzeja oraz parafii ewangelickiej, mającej swą siedzibę w kościele św. Marcina.
W kolejnym wnętrzu piwnicy znajdują się fotografie rozmaitych krzyży – od symbolu apteki, przez krzyże katolickie - ważne dla krajobrazu miasta, jak słynny "krzyż nowohuckiej Arki Pana", krzyże ormiańskie, prawosławne, nagrobne - powypadkowe, na krzyżu katyńskim kończąc, który znajduje się przy kościółku św. Idziego, na końcu ul. Grodzkiej, u stóp Wawelu.
W ostatniej sali wystawowej zebrano wszystkie turystyczne i sakralne pamiątki wywożone z Krakowa przez turystów i pielgrzymów, a stanowiące dziś symbol miasta. Znajduje się tam także egzemplarz pierwszego sakralnego przewodnika po Krakowie, pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku.
Wystawa zrealizowana jest przez polski zespół międzynarodowego konsorcjum Heriligion, w ramach programu "HERA - Uses of the Past". Organizatorami projektu są: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński. Potrwa do 18. lutego. (PAP)
gkos/ agz/