Od soboty w warszawskiej Zachęcie będzie można oglądać wystawę pt. "+muzeum+ w cudzysłowie” Marka Sobczyka. To prezentacja dzieł twórcy, które stanowią artystyczną dyskusję z pracami innych artystów, jak i marszandami, kolekcjonerami i galeriami.
Na wystawie w warszawskiej Zachęcie w swoich barwnych wielkoformatowych obrazach artysta odnosi się do sztuki m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego, Piotra Uklańskiego, ale też Singmmara Polkego, Gerharda Richtera i Marcela Duchampa.
Za pomocą środków artystycznych Sobczyk poddaje analizie zarówno styl, jak i nazwisko artysty, tworząc niejako w jego imieniu własne dzieła. Wchodzi w artystyczny dialog ze sztuką, historią sztuki i kultury, i będąc sam artystą staje się równocześnie krytykiem sztuki i jej teoretykiem. Sam twórca tak charakteryzuje ideę swego "+muzeum+ w cudzysłowie": "Jeden artysta — +robiący+ prace innych artystów[…]. Jeden kurator, jeden dyrektor i wicedyrektor, jeden pracownik techniczny — to ta sama osoba - Marek Sobczyk”.
„+muzeum+ w cudzysłowie to (…) indywidualna odpowiedź na zjawisko gromadzenia kolekcji, tworzenia nowych miejsc zbiorów, muzeów, zatrudniania kuratorów, nakręcania maszynerii rynku dla potrzeb tworzących się kolekcji, jak również obszaru prezentowania kolekcji, wydawania opracowań” – pisał w 2006 roku Marek Sobczyk, przy okazji wystawy prezentowanej w Małym Salonie Zachęty. Wzięci wówczas w cudzysłów przez artystę zostali m.in. Magdalena Abakanowicz, Stanisław Dróżdż, James Joyce, Roman Opałka, Kazimierz Malewicz.
Marek Sobczyk to polski malarz, grafik, teoretyk sztuki, pedagog. Urodzony 30 listopada 1955 w Warszawie, jest współtwórcą Manifestu Kina Grawitacyjnego wraz z Mateuszem Falkowskim. Studiował w warszawskiej ASP (1975-1980) w pracowni Stefana Gierowskiego.
Początkowo malował abstrakcyjne kompozycje złożone z powtarzających się elementów. W roku 1983 został członkiem Gruppy, współredagując jej pismo „Oj dobrze już”, w którym zamieszczał teksty teoretyczne. W roku 1983 namalował wspólnie z Ryszardem Woźniakiem dwa wielkoformatowe plakaty, następne cztery wspólnie z Jarosławem Modzelewskim w roku 1984, podczas pobytu stypendialnego w Niemczech Zachodnich.
Od połowy lat osiemdziesiątych Sobczyk malował kompozycje figuralne, niektóre z nich o tematyce religijnej. W latach 1994-1998 wspólnie z Jarosławem Modzelewskim namalował dwie nowe serie obrazów wystawionych w Centrum Sztuki Współczesnej w 1998 r. Od roku 1991 współpracował z Piotrem Młodożeńcem w spółce autorskiej Zafryki. W latach 1991-1996 prowadził wspólnie z Jarosławem Modzelewskim prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. W 2012 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa.
Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2016 r. (PAP)
abe/ agz/