
„Memento Kuestrin – okruchy życia przedwojennego miasta” - to pierwsza wystawa czasowa Muzeum Twierdzy Kostrzyn, prezentowana w jego nowej siedzibie. Otwarcie 30 marca.
Termin otwarcia wystawy nie jest przypadkowy, bowiem 30 marca 1945 roku zakończyły się dwumiesięczne walki o Kostrzyn. Miasto zostało doszczętnie zniszczone, a strzępy tego co z niego ocalało, będzie okazja zobaczyć na wystawie.
Celem ekspozycji jest przybliżenie publiczności realiów codziennego życia cywilnych mieszkańców Kostrzyna przed 1945 r. - wyjaśnił Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą.
Wystawa będzie dwujęzyczna polsko-niemiecka. Otwarcie zostanie poprzedzone krótkimi wypowiedziami byłych mieszkańców Küstrina. Ekspozycja będzie czynna do końca roku.
Na wystawie będą prezentowane przedmioty pochodzące z okresu około stulecia, związane z przeróżnymi sferami ludzkiej aktywności. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć m.in. próbę odtworzenia przedwojennego, bogato zastawionego stołu, artykuły związane z ówczesnymi używkami - tytoniem i alkoholem: m.in. popielniczki, zapalniczki, czy butelki po alkoholach, również tych produkowanych w Kostrzynie.
„Zaprezentujemy także przedmioty związane z higieną osobistą, fiolki i ampułki po lekarstwach, spróbujemy przybliżyć sytuację polityczną w przedwojennym Kostrzynie, wreszcie nie zabraknie wizerunków ówczesnych kostrzynian, utrwalonych na kartonowych fotografiach” - powiedział PAP Socha.
W zamierzeniu organizatorów wystawa ma przybliżyć obecnym mieszkańcom Kostrzyna nad Odrą jak zmieniały się formy przedmiotów codziennego użytku, styl czy sposób ich wykonania. Ekspozycja uzupełniona zostanie o krótkie informacje pozwalające osadzić je w przestrzeni dawnego, niemieckiego Küstrina i odnaleźć jego ślady we współczesnym Kostrzynie nad Odrą.
Wystawa jest również swego rodzaju podziękowaniem dla wszystkich osób, które od początku istnienia Muzeum Twierdzy wzbogacały jego zbiory, nieodpłatnie przekazując mu przedmioty o wartości historycznej.
„Bez ich ofiarności prawdopodobnie nigdy by nie powstała” - podkreślił Socha.
30 marca 1945 r. zakończyła się 713-letnia historia niemieckiego Kuestrina, a miała swój początek historia polskiego Kostrzyna nad Odrą. Podczas 59 dni walk o twierdzę, miasto zostało zniszczone w około 95 procentach. W gruzach legło 8 278 domów.
Niemiecki Kuestrin przez kilka wieków słynął z potężnej twierdzy zlokalizowanej na brzegu Odry. Na przestrzeni wieków była ona świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To w niej był więziony Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy. Podczas wojny siedmioletniej (1756-1763) twierdza wytrzymała oblężenie wojska rosyjskiego i silny ostrzał, który zniszczył prawie całe miasto.
Podczas II wojny światowej miasto znalazło się na linii frontu wschodniego i było dla Niemców jednym z ostatnich bastionów obrony przez napierającą na Berlin Armią Czerwoną. Po dwumiesięcznych krwawych walkach Kostrzyn został zdobyty przez Rosjan 30 marca 1945 r. Po zmianie granic w Europie znalazł się w granicach Polski. (PAP)
mmd/ pz/