Kultura i sztuka po 1989 roku

11.03.2018

Wystawa na 60-lecie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Ponad tysiąc eksponatów zebrała w ciągu swojego istnienia Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Pokaźną część jej zbiorów można zobaczyć na wystawie z okazji 60. rocznicy powstania GSW.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu powstała 28 lat temu w wyniku przekształcenia Biura Wystaw Artystycznych założonego w 1958 roku. W ciągu 60 lat działalności zebrano ponad tysiąc eksponatów, głównie obrazów, ale w zbiorach są także rzeźby, grafiki, fotografie czy tkaniny. Do połowy kwietnia najciekawsze z nich można oglądać podczas jubileuszowej wystawy pt. "Kolekcja GSW od 1958 do dzisiaj".

Na wystawie dominują obrazy o tematyce pejzażowej, będące efektem licznych plenerów organizowanych w mieście i regionie. W zbiorach gromadzonych od 1958 roku znajdują się dzieła najważniejszych artystek i artystów poprzedniego pokolenia związanych z Opolem, takich jak: Jerzy Beski, Stanisław Białogłowicz, Lech Biernacki, Jan Borowczak czy Krzysztof Bucki, czy Bolesław Polar.

Jak informują organizatorzy, ze względu na dostępną powierzchnię wystawową, widzowie będą mogli obejrzeć niemal co drugi ze zgromadzonych eksponatów. Aby to ułatwić, wystawa przypomina magazyn, w którym część przedmiotów jest umieszczona w przestrzeni przypominającej składowisko. Część obrazów, zakupionych od lokalnych twórców jeszcze w ubiegłym wieku, widzowie będą mogli zobaczyć po raz pierwszy. Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

edytor: Dorota Skrobisz

masz/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL