Narzędzia i akcesoria rzeźnicze, tradycyjne przepisy na wyroby mięsne, skany kilkusetletnich dokumentów oraz zaaranżowane sklepy mięsne z okresu międzywojennego i z czasów PRL można od czwartku oglądać na wystawie w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Ekspozycja „Od ucznia do mistrza – rzeźnictwo” jest kolejną z cyklu; każdego roku muzeum przypomina inne rzemiosło.
Jak poinformował PAP kustosz muzeum Łukasz Stachurski cech rzeźniczy w Krośnie funkcjonował już w drugiej połowie XIV stulecia, i jest najstarszym cechem w mieście oraz jednym z najstarszych w kraju.
O jego istnieniu w XIV wieku świadczy dokument wydany przez Kazimierza Wielkiego w 1367 roku o sprzedaży wójtostwa w Krośnie, w którym wymienione są różne punkty usługowe, w tym łaźnia, jatki rzeźnicze i rzeźnia „Cutlow”.
Stachurski dodał, że sam dokument się nie zachował, ale wiedza o nim pochodzi z wielu późniejszych dokumentów, w których był cytowany.
Wśród najstarszych eksponatów prezentowanych na ekspozycji znajdzie się skrzynka na datki cechu rzeźniczego z Kolbuszowej, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku. Będzie można zobaczyć też pochodzący z XIX wieku pas mistrzowski Cechu Rzeźników w Krośnie, z wizerunkiem byka, tasaka i noża na klamrze; czy sztandar cechu rzeźnicko-wędliniarskiego w Krośnie z okresu międzywojennego.
Wśród narzędzi i akcesoriów rzeźniczych będzie można zobaczyć tasaki, noże, tzw. dzwonki do ściągania sierści z wieprza, kiełbaśnice do napełniania jelit mięsem na kiełbasę.
Zostaną pokazane też dokumenty świadczące o bogatej historii rzeźnictwa w Krośnie i tamtejszych rzeźników. Będzie można zobaczyć np. skan Dokumentu Królewskiego z 1549 r. wydany przez króla Zygmunta Augusta (oryginał znajduje się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie). Dokument ten dopuszczał ludność wiejską do sprzedaży w określonych terminach mięsa na rynku w mieście. Będzie można zobaczyć też księgi mistrzów, czy księgi uczniów.
Atrakcją będą dwa zaaranżowane sklepy mięsne. Pierwszy przedstawiać będzie najbardziej znany w mieście sklep masarski z okresu międzywojennego; drugi – sklep mięsny z lat 70. XX wieku, czyli z czasów PRL.
„W sklepie PRL-owskim będą puste półki, jedynie na haku będzie wisiał jeden kurczak, a na ścianie nieodzowna książka skarg i zażaleń. Przypomnimy też, a młodszym zwiedzającym pokażemy, kartki na mięso z czasów PRL. Dowiedzą się np. ile wołowiny z kością można było kupić na taką kartkę żywnościową” – wyjawił Stachurski.
Dla smakoszy przygotowany zostanie specjalny kącik, w którym będzie się można zapoznać z tradycyjnymi procesami przetwórstwa mięsnego w warunkach domowych i produkcyjnych. Chętni będą mogli wziąć ze sobą pochodzące ze starych książek, przepisy sprzed lat na różne wyroby masarskie, czy wędliniarskie, takie jak szynka sznurowana, baleron, kaszanka.
Wystawę będzie można zwiedzać do 5 czerwca. Eksponaty i archiwalia pokazane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz ze zbiorów prywatnych. (PAP)
api/ agz/