Sylwetki m.in. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, Danuty Siedzikówny „Inki”, por. Tadeusza Stabrowskiego oraz innych ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych, zidentyfikowanych przez szczecińskich naukowców zaprezentowane będą w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Otwarcie wystawy – w poniedziałek.
"Zidentyfikowaliśmy więcej niż sto ofiar systemów totalitarnych, ogłoszone zostały nazwiska ponad 90 z nich. Nieustannie pracujemy nad przywracaniem tożsamości bezimiennym dotąd ofiarom – także nieznanym, których rodziny czekają na to, aby móc godnie je pochować" – powiedział PAP koordynator Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prezentowane na wystawie postacie to m.in. Danuta Siedzikówna "Inka", sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowana przez komunistyczne władze w 1946 r., stracony wraz z nią w gdańskim więzieniu dowódca 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK Feliks Selmanowicz "Zagończyk", a także por. Tadeusz Stabrowski z 308. Dywizjonu Myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
"Wystawa była wcześniej prezentowana w Sejmie, spotkała się z dużym zainteresowaniem. Chcieliśmy pokazać efekty naszej pracy także mieszkańcom Zachodniopomorskiego" – tłumaczył Ossowski.
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów powstała w 2012 r. jako wspólny projekt Instytutu Pamięci Narodowej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Początkowo chodziło o gromadzenie materiału genetycznego rodzin ofiar zbrodni systemów totalitarnych do ich późniejszej identyfikacji. Przedsięwzięcie rozwinęło się i obecnie naukowcy badają szkielety m.in. z Łączki na Cmentarzu Powązkowskim czy z terenu aresztu śledczego w Białymstoku.
"Identyfikujemy ofiary przy użyciu najnowszych metod badań genetycznych. Jednocześnie nieustannie apelujemy do rodzin ofiar o kontakt i przekazywanie materiału porównawczego" – podkreślił koordynator PBGOT.
Otwarcie wystawy "100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania niepodległości" w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbędzie się w poniedziałek o godz. 11.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/