W 151 rocznicę wybuchu powstania styczniowego otwarto w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie poświęconą mu wystawę.
Jest ona wspólnym przedsięwzięciem CBW i Biblioteki Litewskiej Akademii Wojskowej im. gen. Jonasa Žemaitisa.
Najciekawszymi eksponatami są odezwy dyktatora powstania generała Mariana Langiewicza, tabakierka z orłem podarowana 29 stycznia 1864 roku przez powstańców jednemu z najlepszych dowódców – Karolowi Kalicie de Brezenheimowi „Rębajle”, grafiki z cyklu „Zbiór 28 drzeworytów z okresu powstania styczniowego, wydanego w Paryżu około roku 1863.
Wśród książek zwraca uwagę „Regulamin jazdy” wydany przez Rząd Narodowy, „Imionospis poległych i straconych ofiar powstania styczniowego” Hipolita Stupnickiego z 1865 roku oraz „Ciche bohaterki. Udział kobiet w powstaniu styczniowym” Marii Bruchnalskiej.
Na wystawie pokazano także druki ulotne, mapy, rękopisy pamiętników, afisze, muzykalia, fotografie i pocztówki.
Podczas uroczystości otwarcia wystawy Piotr Dobrowolski z CBW przypomniał, że patron biblioteki, marszałek Józef Piłsudski był wielkim znawcą powstania styczniowego i autorem książki „22 stycznia 1863”.
Wystawa wpisuje się w obchody 150. rocznicy powstania styczniowego objęte patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.
tst (PAP)