"Dawne i współczesne tajemnice masonów - obrzędowość i rola społeczna lóż masońskich" to temat wystawy na zamku w Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie). Będzie ją można oglądać do 15 października.
Wystawa składa się z plansz przedstawiających historię masonerii, zaprezentowane zostaną książki poświęcone tej tematyce i stroje masońskie. Na wystawie przedstawione będą początki masonerii w Europie, opisane pierwsze loże, idee masonów i ich filozofia działania.
"Wystawę przygotował pasjonat tematu z Gdańska, Wojciech Mościbrodzki, który podczas otwarcia wygłosi wykład o masonerii. Liczymy na dyskusję wokół tematu, który od wieków budzi spore emocje" - powiedział Marek Jankowski z muzeum w Ostródzie. Podkreślił, że tematyka masonerii, lóż masońskich i działania ma swoje ugruntowane miejsce w kulturze, a spiskowe teorie dziejów oparte na rzekomych działaniach masonów do dziś budzą emocje społeczne i zagrzewają spory tych, którzy w to wierzą, i tych, którzy uważają to za bajki.
W Ostródzie do lat 30. XX wieku działała loża masońska o nazwie Droga na Wschód. Jej członkami byli znamienici obywatele miasteczka, w tym jeden z burmistrzów.
Początki masonerii, zorganizowanej w loże, sięgają XVII wieku; zawiązano je w Anglii i Szkocji. Współcześnie wiele lóż działa w sposób otwarty. "Działają niemal jak stowarzyszenia, można śledzić ich poczynania na stronach internetowych. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ pat/