Otwarcie wystawy o Tomku Wilmowskim - bohaterze książek Alfreda Szklarskiego, zwiedzanie kopalni w ciemności, oprowadzanie po kopalni "Wujek" ze świadkami strajku z 1981 r. - to niektóre z dziesiątek atrakcji sobotniej Nocy Muzeów w woj. śląskim.
W ramach Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim - w budynku dawnej stolarni kopalni Katowice - otwarta zostanie wystawa stała poświęcona książkom Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim. Ekspozycja edukacyjna ma m.in. uczyć szacunku dla odmienności i innych kultur.
Trasa wystawowej wyprawy w poszukiwaniu tytułowego Tomka wiedzie przez pięć kontynentów – podczas wędrówki dzieci wraz z opiekunami poznają kultury mieszkańców Australii, Afryki, Ameryki Północnej, Azji oraz Ameryki Południowej. Ci, którzy chcieliby pogłębić wiedzę o autorze cyklu książek o Tomku Wilmowskim będą też mogli obejrzeć odtworzony gabinet Alfreda Szklarskiego w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, gdzie znajdują się przedmioty należącego do pisarza m.in. biurko, maszyna do pisania, ulubiona skórzana kurtka czy zabytkowy globus.
Muzeum Śląskie zaprasza też w sobotnią noc na wystawy, prelekcje, opowiadania o dawnej Kopalni Katowice, będzie też można zwiedzić muzealną pracownię konserwatorską. Ci, którzy w Noc Muzeów odwiedzą trzy wyznaczone punkty i zbiorą z nich pieczątki, otrzymają bilet na zwiedzanie placówki dla jednej osoby za 1 zł.
Atrakcje dla osób lubiących adrenalinę przygotowała Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu. Zwiedzający przejdą tam górniczymi korytarzami 355 metrów pod ziemią w ciemnościach - jedynie ze światłem z lampy górniczej. W ciemnościach będzie też można zwiedzać Park 12C (edukacyjna, naziemna część kompleksu Sztolnia Królowa Luiza) oraz Park Techniki Wojskowej.
W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach po kopalni "Wujek" i miejscach związanych z pacyfikacją górników, która miała miejsce 16 grudnia 1981 r. - m.in. miejscu przy kotłowni, gdzie zginęli górnicy oraz stacji ratownictwa medycznego, gdzie złożono ciała zabitych górników - oprowadzać będą świadkowie tych wydarzeń.
Katowicki oddział IPN zaprasza m.in. do Centrum Edukacyjnego "Przystanek Historia" na wydarzenia pod hasłem "Zmagania z wojną. Sportowcy w czasie II wojny światowej". Będzie można obejrzeć wystawę "Igrzyska za drutami" o zawodach sportowych organizowanych w niemieckich obozach jenieckich, a także wysłuchać prelekcji np. o igrzyskach obozowych.
Propozycje nie tylko dla melomanów przygotowała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. W siedzibie zespołu odbędą się m.in. warsztaty muzyczne dla dzieci, koncerty, a także plenerowa projekcja filmu "Lalka", do którego muzykę (skomponowaną przez Wojciecha Kilara) nagrała NOSPR.
W Muzeum w Rybniku w sobotę odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Urok starego gabinetu stomatologicznego". Zwiedzający będą sie mogli m.in. przekonać jak wyglądały instrumenty medyczne w okresie rzymskim oraz w jakich smakach produkowane były proszki i pasty do zębów w latach 20. XX w.
W Gliwicach Noc Muzeów upłynie głównie pod znakiem (i zapachem) ziół. W Willi Caro chętni m.in. poznają techniki obróbki lnu i konopi oraz obejrzą instrumenty muzyczne zrobione z roślin. Otwarty też będzie Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, gdzie w dawnej sali ceremonialnej prezentowana będzie instalacja świetlno-dźwiękowa o życiu człowieka, który wprawdzie przetrwał Zagładę, ale stracił żonę i syna i został sam.
Specjalne programy na Noc Muzeów przygotowały ponadto: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Muzeum Historii Komputerów w Katowicach, Muzeum w Częstochowie, Muzeum w Sosnowcu - Pałac Schoena, Muzeum Zagłębia w Będzinie, katowicka Fabryka Porcelany w Bogucicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Miejskie w Tychach oraz wiele innych instytucji z całego regionu.
By ułatwić uczestnikom Nocy Muzeów z woj. śląskiego dotrzeć do wybranych przez siebie miejsc, uruchomiona będzie dodatkowa komunikacja. Koleje Śląskie zapewnią 12 dodatkowych pociągów obsługujących 77 stacji w 40 miejscowościach na 5 liniach kolejowych. Będą one kursować w nocy z 20 na 21 maja między godziną 23:41 a 3:10. W specjalnych pociągach obowiązywać będą standardowe bilety; aby ułatwić ich zakup jedna kasa na dworcu w Katowicach będzie czynna całą noc.
Również Komunikacyjny Związek Komunalny GOP uruchamia w tym czasie specjalne, bezpłatne linie autobusowe S1 i S2, które będą kursować od godz. 17:00 do późnych godzin nocnych. Trasa linii S1 pobiegnie z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu m.in. przez chorzowski skansen, Park Śląski aż po katowicką Strefę Kultury i Muzeum Śląskie. Z kolei S2 przewiezie pasażerów od katowickiego dworca m.in. przez NOSPR i Strefę Kultury aż po Fabrykę Porcelany. Wszystkie kursy zaplanowano średnio co 20 minut. (PAP)
akp/ aszw/