XIX wiek

27.03.2017

Wystawa obrazów Jana Stanisławskiego - od środy

„Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu” „Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu”

Ponad 40 prac Jana Stanisławskiego - jednego z najwybitniejszych polskich malarzy pejzażystów, czołowego przedstawiciela młodopolskiego modernizmu, będzie można oglądać od środy na wystawie przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi. W tym roku mija 110. rocznica śmierci artysty.

Jak poinformowała PAP Joanna Rembowska z muzeum, na ekspozycji "Jan Stanisławski – mistrz młodopolskiego pejzażu" prezentowane będą obrazy malowane farbami olejnymi na płótnie, tekturze, desce lub kartonie. Dopełnieniem malarstwa będą grafiki – kilka litografii barwnych i czarno-białych. Prace pogrupowane zostały tematycznie - na widoki polskiej wsi, krajobrazy Ukrainy, motywy krakowskie, pejzaże z zagranicznych podróży (Włochy, Francja), studia roślin.

Organizatorzy wystawy zwracają uwagę, że w Galerii Mistrzów Polskich Muzeum Miasta Łodzi prezentowane są cztery prace Stanisławskiego, dokumentujące kolejne etapy jego artystycznych poszukiwań. Są to wczesny szkic akwarelowy "Sterty siana" z 1880-1881 roku z okresu studiów akademickich w klasie rysunkowej Wojciecha Gersona w Warszawie, impresyjna weduta "Pont-Neuf w Paryżu" z lat 1885-1895 czyli okresu artystycznych podróży artysty po Europie oraz dwie prace "Pejzaż Dniepru" i "Brzegi Dniepru – pejzaż III. Ukraina" z lat 1903-1905.

Wystawie towarzyszyć będzie folder z tekstem problemowym dotyczącym prezentowanych prac, spis prac z wystawy oraz kilka ich reprodukcji. Wystawę promuje listkowy kalendarzyk na 2017 rok z reprodukcją obrazu "Brzegi Dniepru – pejzaż III. Ukraina". Przy obrazie "Brzegi Dniepru – pejzaż III. Ukraina", znajduje się kod QR, dzięki któremu można bezpłatnie pobrać przez telefon typu smartfon tekst poświęcony artyście lub odsłuchać jego wersję audio.

Prezentowane na wystawie prace zostały wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie, z handlowych galerii sztuki oraz od łódzkich kolekcjonerów prywatnych. Ekspozycja czynna będzie do 25 czerwca.

Jan Stanisławski urodził się w 1860 roku w Olszanie koło Korsunia (Ukraina). Zmarł w 1907 roku w Krakowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy-pejzażystów, czołowego przedstawiciela młodopolskiego modernizmu, mistrza miniatury. To także jeden z kluczowych pedagogów Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której prowadził katedrę pejzażu. (PAP)

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL