Płockie Towarzystwo Muzyczne im. Wacława Lachmana obchodzi 120-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu w Książnicy Płockiej otwarta zostanie w czwartek wystawa „Płock pro musica”, składająca się z pamiątek, w tym dokumentów i fotografii.
„Jednym z najciekawszych obiektów pokazywanych na wystawie będą skrzypce wykonane własnoręcznie przez Faustyna Piaska. Wieść gminna niesie, że zostały one zbudowane z drewnianej belki stropu Teatru Miejskiego w Płocku, którego budynek został rozebrany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Na wernisażu będzie można usłyszeć dźwięk tego niezwykłego instrumentu” – powiedziała we wtorek PAP Joanna Kościelska-Krawczyk z Książnicy Płockiej.
Faustyn Piasek (1877-1955) to kompozytor, instrumentalista, nauczyciel, autor książek do nauki muzyki i śpiewu i pierwszy prezes Płockiego Towarzystwa Muzycznego.
Jak poinformowała PAP Kościelska-Krawczyk, na ekspozycji zobaczyć będzie można m.in. archiwalne fotografie i autografy partytur oraz plakaty anonsujące wydarzenia organizowane przez Płockie Towarzystwo Muzyczne.
W zapowiedzi wystawy „Płock pro musica”, dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak zwróciła uwagę, iż Płockie Towarzystwo Muzyczne od 1900 r. czuwało nad poziomem umuzykalnienia płocczan, prowadząc różnorodną działalność - od organizowania koncertów, wieczorów artystycznych i przedstawień teatralnych po prowadzenie własnych chórów oraz zespołów instrumentalnych. „A przyświecał temu jeden cel: propagowanie muzyki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych” – podkreśliła, dodając iż dzięki zaangażowaniu społeczników, ludzi z pasją, misja ta realizowana jest do dziś.
Odnosząc się do obchodzonego w tym roku 120-lecia istnienia, Płockie Towarzystwo Muzyczne przypomniało, że w okresie zaborów było ono „promotorem wartości patriotycznych” poprzez organizowanie koncertów muzyki polskiej, a w czasach II Rzeczpospolitej zajmowało się upowszechnianiem wartościowych dzieł, popularyzując jednocześnie rodzimy folklor. Za sprawą Biskupiej Szkoły organistów, powołanej do istnienia u zarania niepodległości Polski, położyło fundamenty pod nowoczesny kształt płockiego szkolnictwa artystycznego, a w trudnych czasach powojennych „pozostało wierne swej misji: Płock pro musica”.
Patronem Płockiego Towarzystwa Muzycznego jest urodzony w tym mieście Wacław Lachman (1880-1963), kompozytor, dyrygent, pedagog związany z muzyką chóralną. Był on absolwentem Instytutu Muzycznego w Warszawie, gdzie studiował m.in. pod kierunkiem Zygmunta Noskowskiego, Mieczysława Surzyńskiego i Emila Młynarskiego, W 1906 r. założył chór „Harfa”, którym kierował przez prawie 60 lat, aż do śmierci.
Jak poinformowała Książnica Płocka, otwarciu wystawy „Płock pro musica” z okazji jubileuszu 120-lecia Płockiego Towarzystwa Muzycznego im. Wacława Lachmana towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu Marcina Sumlińskiego – muzyka Płockiej Orkiestry Symfonicznej i zarazem nauczyciela w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Płocku.
Wystawa „Płock pro musica”, przygotowana m.in. dzięki współpracy Książnicy Płockiej z Towarzystwem Naukowym Płockim i Muzeum Mazowieckim, czynna będzie do 3 kwietnia.(PAP)
mb/ pat/