Europa i świat po 1989 roku

10.10.2019

Wystawa patchworku „Biało-Czerwona” w Instytucie Polskim w Budapeszcie

Wystawę patchworków „Biało-Czerwona”, przygotowaną przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku, otwarto w środę w Instytucie Polskim w Budapeszcie w ramach Budapeszteńskiego Tygodnia Designu.

Na wystawie można zobaczyć ponad 60 patchworków różnej wielkości, wykonanych na ubiegłoroczny konkurs z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie są w kolorystyce biało-czerwonej.

"Nasi węgierscy goście zapoznają się z zupełnie nieznaną dziedziną sztuki, jaką może być patchwork. To prawdziwe dzieła sztuki, które artyści są w stanie wyczarować" – podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska.

Na otwarciu wystawy obecne były prezeski Stowarzyszenia Polskiego Patchworku Magdalena Galińska oraz Stowarzyszenia Węgierskiego Patchworku Ildiko Polyak. Jak zaznaczyła Polyak, fakt, że wystawa otwarta została w prestiżowym miejscu Budapesztu, jakim jest Instytut Polski, bardzo ją cieszy, gdyż patchwork nie należy do tradycyjnych technik rękodzielniczych w regionie i zaczął się tu rozwijać stosunkowo niedawno.

Na wystawie można zobaczyć zarówno prace wielkoformatowe – np. patchworki oparte na wzorach geometrycznych czy z wpisaną mapą Polski lub orłem w koronie – jak i niewielkich rozmiarów, jak portret Kazimiery Iłłakowiczówny wykonany przez Magdalenę Gąsowską. 

Wystawę będzie można oglądać do końca października.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ cyk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL