Epoka nowożytna

14.11.2019

Wystawa „Po czym poznać świętego” w Zamku Książąt Pomorskich

Ponad 90 obrazów malowanych na szkle będzie prezentowanych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, na wystawie zatytułowanej „Po czym poznać świętego”. Dzieła ludowego malarstwa z XVIII i XIX w. będzie można oglądać do 23 lutego.

Wystawa przygotowana została z myślą o nadchodzącym okresie świątecznym. "Na wystawie pokazujemy przede wszystkim Boże Narodzenie, od narodzenia Jezusa, Trzech Króli, przedstawienia Marii, Józefa, po prezentację różnych świętych i ich atrybutów - stąd nazwa +Po czym poznać świętego+. Najłatwiej powiedzieć, że po aureoli, ale nie zawsze była ona malowana na obrazach" – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej kuratorka wystawy Jolanta Rybkiewicz.

Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Są przykładem twórczości ludowej rozwijanej w XVIII i XIX w., głównie w Hrabstwie Kłodzkim i na Ziemi Kamiennogórskiej. Mogły też powstać – jak wyjaśnili twórcy wystawy – w okolicy Jeleniej Góry w sąsiedztwie hut szkła w Szklarskiej Porębie i Piechowicach.

"Część obrazów malowana była na szkle azotanem srebra, rtęci. Uważa się, że właśnie te obrazy malowane były przez szklarzy. Inni twórcy nie stosowali tej metody" - wskazała kuratorka wystawy.

Obrazy malowane na szkle, które sprzedawano na jarmarkach przy dolnośląskich sanktuariach, trafiały też na Górny Śląsk, do Prus Wschodnich czy do Rumunii. Zawieszane w chatach miały świadczyć przede wszystkim o pobożności gospodarzy.

"To, ile obrazów wieszano w domach świadczyło nie tylko o głębokiej wierze, ale też o zamożności danego domu. Im więcej świętych – tym właściciele byli bogatsi" – wyjaśniła Rybkiewicz.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek o godz. 17 w Galerii Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Ekspozycja będzie dostępna do 23 lutego.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL