Kultura i sztuka po 1989 roku

26.10.2018

Wystawa poświęcona historii i kulturze przemyskich Żydów

„Opowieść o Żydach przemyskich” „Opowieść o Żydach przemyskich”

Archiwalne fotografie, przedmioty związane z kultem religijnym znalazły się na wystawie poświęconej historii i kulturze przemyskich Żydów, którą w piątek otworzy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. „Opowieść o Żydach przemyskich” będzie stałą ekspozycją.

Jak wyjaśniła kuratorka wystawy Dorota Stonawska ludność pochodzenia żydowskiego od wieków była nieodłączną częścią społeczności Przemyśla. Miała duży wpływ i udział w rozwoju miasta, jego życiu gospodarczym, kulturalnym i społecznym.

„Pod koniec XVI wieku w centrum miasta Żydzi wznieśli okazałą, murowaną synagogę, która wkrótce stała się centrum ich dzielnicy. Funkcjonowała też łaźnia żydowska. W tym czasie powstał pierwszy w Przemyślu kirkut, znajdujący się za murem miejskim. Kres istnienia społeczności żydowskiej w Przemyślu nastąpił w czasie II wojny światowej” – powiedziała Stonawska.

Dodała, że obecnie o tej wielowiekowej obecności Żydów w Przemyślu przypomina jedynie cmentarz przy ul. Słowackiego i dwa budynki dawnych synagog.

„Ten świat nieistniejącej już społeczności żydowskiej, obraz dawnego, barwnego kulturowo Przemyśla przywoła nasza ekspozycja” – oceniła kuratorka.

Na wystawie „Opowieść o Żydach przemyskich” pokazane zostały archiwalne fotografie, prezentujące m.in. budynek synagogi w Przemyślu, wnętrze świątyni, uliczki dzielnicy żydowskiej. Zaprezentowane zdjęcia są powiększeniem oryginalnych fotografii z końca XIX stulecia, sprzed I wojny światowej i 20-lecia międzywojennego.

Ekspozycja prezentuje także przedmioty związane z kultem synagogalnym i domowym. Wśród nich można zobaczyć m.in. zwoje Tory i elementy jej rytualnego ubioru, w tym rimonim, czyli ozdobne zwieńczenia dwóch drążków, na które nawijany jest pergaminowy zwój z tekstem Tory, bogato zdobioną koronę Tory z końca XIX wieku, i tas – tarczę na Torę. Pokazano też lampki chanukowe, balsaminki, pucharki, kieliszki kiduszowe.

Uzupełnieniem wystawy poświęconej historii i kulturze przemyskich Żydów są obrazy olejne, akwarele i grafiki ilustrujące świat żydowski także w innych miastach np. we Lwowie, czy Krakowie.

„Znamienne jest również to, że wystawa powstała w symbolicznym miejscu: w sercu niegdyś tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej” – podkreśliła Stonawska, przypominając lokalizację siedziby Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL