Sylwetki 21 świętych, błogosławionych i sług Bożych pochodzących z Łódzkiego będzie można poznać na dostępnej od poniedziałku wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Piłsudskiego w Łodzi. Ekspozycja została przygotowana z okazji ŚDM.
Na wystawę pt. "Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty, Pan, wasz Bóg: święci, błogosławieni i sługi Boże ziemi łódzkiej" składają się m.in. fotografie, pocztówki, czasopisma i publikacje książkowe, związane z życiem i działalnością przedstawionych osób i jednocześnie wskazujące na ich związki z ziemią łódzką.
Wśród bohaterów wystawy są powszechnie znani święci, w tym patronujący ŚDM – głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego Faustyna Kowalska i męczennik św. Maksymilian Kolbe, który oddał życie za współwięźnia obozu hitlerowskiego, a także postaci mniej znane i nie zawsze kojarzone z regionem łódzkim, jak sługa Boża Teresa Janina Kierocińska, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, zwana "Matką Zagłębia".
Z Łódzkiego wywodził się kanonizowany w czerwcu br. kapłan Stanisław Papczyński – założyciel Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NNMP. Natomiast założycielka Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego św. Urszula Ledóchowska prowadziła domy zakonne w Łodzi i Sieradzu.
Ekspozycja przedstawia również postaci wybitnych błogosławionych zakonników i zakonnice, m.in. franciszkanina, opiekuna ubogich i porzuconych Rafała Chylińskiego, założyciela szkoły i klasztoru w Łodzi bernardyna Anastazego Pankiewicza, założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny - Bolesławę Marię Lament i Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek – Franciszkę Siedliską.
Wielu błogosławionych i sług Bożych to ofiary hitlerowskiego terroru, beatyfikowane w gronie Polskich Męczenników II Wojny Światowej, m.in. Karol Herman Stępień, Wincenty Matuszewski, Wojciech Nierychlewski, Michał Woźniak i Michał Oziębłowski.
Ekspozycję uzupełnia mapa ukazująca miejsca obecności świętych, błogosławionych i sług Bożych na ziemi łódzkiej. Piktogramy przy nazwie miejscowości pozwalają prześledzić miejsca pobytu poszczególnych postaci w regionie. Przygotowano też broszurę opisującą życie codzienne niektórych bohaterów wystawy
Wystawę przygotowaną przez Dział Zbiorów Regionalnych WBP im. Piłsudskiego będzie można oglądać do połowy sierpnia. (PAP)
agm/