Kilkanaście prac autorstwa twórcy grafik i ilustracji Eugeniusza Geta-Stankiewicza można od czwartku oglądać na wystawie w Domku Miedziorytnika we Wrocławiu. Ekspozycja, którą otwarto w 73. rocznicę urodzin artysty, gromadzi prace wypożyczone od mieszkańców Wrocławia.
Domek Miedziorytnika znajduje się w kamieniczce przy wrocławskim Rynku. Get-Stankiewicz dożywotnio go dzierżawił od miasta za symboliczną złotówkę (artysta zmarł w 2011 r.). Było to miejsce, w którym tworzył i żył. Tam też dziś organizowane są wystawy jego twórczości oraz warsztaty dla wrocławskich artystów i gości z zagranicy.
Jak powiedział w czwartek PAP kurator wystawy Marek Stanielewicz, otwarta w czwartek ekspozycja gromadzi prace Geta-Stankiewicza, które zostały wypożyczone od mieszkańców Wrocławia. „To zestawianie, które pokazuje różne dziedziny twórczości Geta. Mamy tu zatem projekty, szkice, rysunki, grafiki, makatki i fotografie oraz druki reklamowe” - powiedział Stanielewicz.
Postać i twórczość Geta-Stankiewicza ma być jednym z elementów programu artystycznego przygotowywanego z okazji objęcia przez miasto Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. „Za miesiąc swoją premierę będzie miał wielki monograficzny album poświęcony twórczości Geta” - poinformował dyrektor wydziału kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda. Z kolei na 2016 r. przygotowana jest największa do tej pory wystawa plakatów autorstwa wrocławskiego artysty.
Eugeniusz Get-Stankiewicz urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie przeniósł się do Wrocławia, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zmarł 10 kwietnia 2011 r. we Wrocławiu.
Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem. Swoim dziełom nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci autoportretu.
Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku, tu pozostała jego spuścizna. W 2012 r. Rada Miejska przyznała pośmiertnie Getowi-Stankiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.(PAP)
pdo/ mhr/