Ponad 60 prac profesorów gdańskiej ASP - Janusza Akermanna, Zbigniewa Gorlaka, Waldemara Marszałka i Sławomira Witkowskiego – pokaże Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Artyści mieli już wspólną wystawę w tej placówce w 1988 r. Wernisaż ekspozycji - w piątek.
„Wystawa jest przeglądem dorobku czwórki grafików, którzy debiutowali w Sopocie oraz ponownym spojrzeniem na ich twórczość i ewolucję artystyczną w ostatnich 27 latach” – powiedział PAP koordynator ekspozycji „Akermann, Gorlak, Marszałek, Witkowski” Adam Mandziejewski.
Przypomniał, że artyści ci, jeszcze jako studenci wystąpili w 1988 r. na wystawie „Kolor w grafice” w sopockim Biurze Wystaw Artystycznych (dziś Państwowa Galeria Sztuki - PAP), jako przedstawiciele „młodych dzikich”, neoekspresjonistów rewolucjonizujących tradycyjne oblicze grafiki w Trójmieście.
„Oni nigdy nie tworzyli grupy artystycznej, nie jednoczył ich żaden program. Wspólne dla nich było narzędzie: jako pierwsi w Trójmieście zaczęli stosować kolorową grafikę, odrzucając tradycyjnie doceniane techniki metalowe w grafice na rzecz linorytu i litografii – i dlatego ich prace wystawione były wówczas razem” – wyjaśnił Mandziejewski.
Jak podkreślił, „rewolucyjne wtedy zastosowanie koloru w pracy graficznej pozwoliło im na ożywienie matrycy i ekspresję młodzieńczego niepokornego ducha”.
Na wystawie w PGS zaprezentowanych zostanie po kilka prac twórców z 1988 r., większość jednak będą stanowić ich dzieła współczesne i z ostatnich lat - obrazy, rysunki czarno-białe i wydruki cyfrowe.
„Zestawienie prac pochodzących z wystawy z 1988 roku z późniejszymi i współczesnymi realizacjami odsłania różnorodne oblicze gdańskiej grafiki, a także niepowtarzalne historie indywidualnych wyborów artystycznych prezentowanej czwórki” – zaznaczył Mandziejewski.
Zauważył, że tematy prezentowanych prac są bardzo indywidualne. „Część z nich została zestawiona ze sobą, dlatego, że odwołują się do poetyki snu i marzenia sennego, mają charakter oniryczny. W innej grupie prac widać zainteresowanie artystów kobiecym ciałem i jego transformacją na język sztuki” – dodał.
Autorzy prac na wystawie w sopockiej PGS są obecnie pracownikami naukowymi w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zbigniew Gorlak prowadzi Pracownię Litografii, Janusz Akermann - Pracownię Linorytu, Waldemar Marszałek - Pracownię Podstaw Grafiki Artystycznej oraz Pracownię Malarstwa i Rysunku, a Sławomir Witkowski - Pracownię Projektowania Plakatu i Form Reklamowych.
Wystawa „Akermann, Gorlak, Marszałek, Witkowski” w sopockiej PGS będzie czynna do 13 grudnia. (PAP)
rop/ agz/