Retrospektywną wystawę prac Wojciecha Fangora, artysty uznawanego za jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy, można od wtorku zobaczyć we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Ekspozycję tworzy niemal 100 obrazów Fangora, w tym najsłynniejsze dzieła opartowskie i najnowsze płótna powstałe w XXI w. Zgromadzone obrazy powstały na przestrzeni siedemdziesięciu lat - najstarszy z nich namalowany został w 1948 r., najnowszy w 2012 r.
„Na wystawie można zobaczyć obrazy opartowskie, najbardziej znane i kojarzone z twórczością artysty (1958-74). Z lat najwcześniejszych pokazujemy portret Einsteina (1948) oraz szkic do słynnego obrazu „Matka Koreanka” (1950). Wśród wystawionych dzieł znajdują się także prace powstałe na emigracji, głównie w Stanach Zjednoczonych, będące reakcją artysty na wizualną kulturę mediów elektronicznych (Obrazy telewizyjne) oraz dominującą politykę korporacyjną (Wodzowie Indian)” - powiedział Stefan Szydłowski, kurator wystawy.
Prezentowane są również martwe natury i portrety, które Fangor stworzył w latach 90. Prace, które powstały po 2005 r. mają charakter palimpsestu. „To prace, które są jednocześnie nakładaniem dzisiejszych interpretacji na dawne szkice i rysunki, ale także sięganiem do dawnych postaw zarysowanych w osobistej historii artysty, warstw własnej tektoniki, które dzisiaj są uobecniane – są wspomnieniem dawnych teraźniejszości” - wyjaśnił kurator.
Dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski podkreślił, że placówka może pochwalić się najcenniejszą w kraju kolekcją polskiej sztuki współczesnej. „A twórczość Wojciecha Fangora jest reprezentatywna dla wieku XX, rozpoznawalna i co najważniejsze – w dalszym ciągu żywo komentowana oraz analizowana. Artysta nadal jest bowiem bardzo aktywny” - dodał Oszczanowski.
Ekspozycję można zwiedzać do 13 września. (PAP)
pdo/ mhr/