Zdjęcia z prywatnego archiwum, partytury, taśmy, dokumenty, a także obrazy i ikony tworzone przez Jerzego Miliana – najsłynniejszego polskiego wibrafonistę – zaprezentowano w piątek w Muzeum w Chorzowie.
Na wystawie zatytułowanej "Pre-tekst: Jerzy Milian" zaprezentowano też m.in. pamiątki z okresu jego współpracy z Krzysztofem Komedą i Janem Ptaszynem Wróblewskim czy zagranicznymi big-bandami Gustava Broma i Güntera Gollascha. "Wystawa staje się w ten sposób opowieścią o filarach polskiego jazzu i polskiej muzyki w ogóle" – powiedziała jej kurator Anna Piontek.
Wernisaż wpisał się w miejską inaugurację Roku Kulturalnego w mieście. Jerzy Milian dziękował za wystawę i podkreślał, że tworząc muzykę chciał zawsze dawać ludziom radość. Podczas spotkania premierę miała jego autobiograficzna książka oraz nowa płyta.
W sobotę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie wystąpi formacja Mitch & Mitch, która wykona program z debiutanckiej płyty Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach z 1975 r. To również okazja, by posłuchać tego materiału na żywo – Mitch & Mitch zaprezentowali go dotąd tylko raz - w kwietniu bieżącego roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Oryginalna płyta wydana przez Polskie Nagrania w 1975 r. jest uznawana za jedno z najwybitniejszych polskich przedsięwzięć artystycznych stylu easy listening oraz jazz funky.
Orkiestra Rozrywkowa Polskiego Radia i Telewizji powstała w 1973 r., pierwszego nagrania dokonała w styczniu 1974 r. Jerzy Milian prowadził ją nieprzerwanie przez siedemnaście lat. Występowała na licznych koncertach i festiwalach, dokonała wielu nagrań na potrzeby radiowego archiwum. Została rozwiązana w 1991 r.
Jerzy Milian urodził się 10 kwietnia 1935 r. w Poznaniu. Zaczynał jako pianista, ale jego głównym instrumentem stał się wibrafon, na którym zaczął grać w Sekstecie Krzysztofa Komedy. Od końca lat 50. realizował się także jako kompozytor – tworząc zarówno krótkie, przebojowe utwory, jak i rozbudowane, awangardowe formy.
Ukończył poznańską Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, gry na wibrafonie uczył się sam. W studiowaniu kompozycji pomogli mu Bogusław Schaeffer, Felicjan Dąbrowski oraz Wolfram Heicking. Ten ostatni wykładał na berlińskiej Hochschule fuer Musik, gdzie Milian zdobył dyplom w 1973 r.
Swoją karierę muzyka-wykonawcy Milian rozpoczął od kwintetu, który prowadził w latach 1953-55. Potem był Sekstet Komedy i kwintet prowadzony wspólnie z Janem Ptaszynem Wróblewskim. Przez kilkanaście lat Zespół Jerzego Miliana regularnie nagrywał na potrzeby Polskiego Radia w Poznaniu.
Muzyk współpracował także z innymi zespołami radiowymi – m.in. Studiem Jazzowym, Orkiestrą Taneczną i Poznańską Piętnastką Radiową. Przez cztery lata (1966-69) prowadził także własne trio, w którym grali Grzegorz Gierłowski i Jacek Bednarek. Poza granicami Polski kompozycje i wibrafon Miliana można było usłyszeć z orkiestrą Gustava Broma (Czechosłowacja), Guentera Gollascha (NRD) oraz prowadzoną przez Etienne’a Verschuerena BRT (Belgia). Oprócz muzyki jego pasją jest malarstwo – maluje głównie ikony, które prezentował na kilku wystawach. (PAP)
autor: Anna Gumułka
edytor: Paweł Tomczyk
lun/ pat/