Rysunki prof. Macieja Świeszewskiego, wieloletniego wykładowcy w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, pokaże Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku-Nowym Porcie. Artysta nie miał do tej pory wystawy poświęconej wyłącznie rysunkowi. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w piątek.
„Artysta pokazywał już oczywiście swoje rysunki na różnych wystawach, ale nigdy ta bardzo interesująca część jego twórczości nie była potraktowana jako oddzielne, samodzielne zagadnienie” - powiedziała w czwartek PAP kuratorka wystawy „Rysunek” Jadwiga Charzyńska.
Pokazane zostaną prace Świeszewskiego tworzone za pomocą ołówka lub tuszu na papierze, pochodzące z różnych okresów jego twórczości artysty, począwszy od lat 70. ub. wieku, jednak przede wszystkim wystawa skupi się na dziełach z ostatnich lat.
„Autor ma bardzo wrażliwy rysunek, oparty głównie na linii. Jego najlepsze prace są właśnie linearne. Ta forma znajduje zresztą swoje odbicie w jego malarskiej twórczości. Obrazy artysty powstają na bazie tego, co wypracował wcześniej w formie rysunku” – oceniła kurator wystawy.
Dodała, że rysunki Świeszewskiego mają charakter abstrakcyjny i surrealistyczny.
Artysta rysuje codziennie, a w jego zbiorach znajduje się kilka tysięcy rysunków, które trafiają do zeszytu nazywanego przez artystę „Dziennikiem pisanym kreską”.
Maciej Świeszewski urodził się w 1950 r. w Sopocie. Absolwent Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. W połowie lat 80. ub. wieku przebywał w Paryżu, gdzie pracował przy renowacji obrazów wielkich malarzy francuskich XIX wieku w Luwrze. W stolicy Francji poznał wybitnych polskich artystów Józefa Czapskiego oraz Jana Lebensteina. W 1990 r. na zaproszenie Guentera Grassa został członkiem Zarządu Fundacji im. Daniela Chodowieckiego w Berlinie w Akademie der Kunste.
Tworzy obrazy olejne, rysunki, grafiki i akwarele. W swojej sztuce odwołuje się do korzeni sztuki europejskiej, zwłaszcza malarstwa flamandzkiego oraz Tycjana. Jak podkreśla sam w swojej biografii, z twórców polskich szczególnie ceni sobie Balthusa, Jacka Malczewskiego, Bronisława Linke, Leona Chwistka, Stanisława Witkiewicza „Witkacego” i Tadeusza Kantora.
Swój dorobek prezentował w Polsce i na całym świecie na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Belgii, Chinach, RPA, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie.
Ekspozycja w CSW Łaźnia 2 będzie czynna do 5 listopada. Przy okazji wystawy ma być wydany także obszerny katalog prezentujący przekrojowo rysunki Świeszewskiego.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/