Kultura i sztuka po 1989 roku

18.11.2019

Wystawa „Strach” w Muzeum Narodowym w Kielcach

Obraz Zdzisława Beksińskiego. Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach Obraz Zdzisława Beksińskiego. Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach

Obrazy m.in. Pietro della Vecchia, Francisco de Goi i Zdzisława Beksińskiego będzie można oglądać od 26 listopada na wystawie „Strach” w kieleckim Muzeum Narodowym. Tego samego dnia rozpocznie się powiązana z ekspozycją II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Muzeoterapia.

„Strach to jeden z pierwotnych instynktów, który narodził się wraz z człowiekiem. Pełni funkcję destrukcyjną, kiedy przejmuje kontrolę nad naszym życiem. Ale kiedy nauczymy się nad nim panować i potrafimy go wykorzystać w sposób kreatywny, to ten strach jest niezwykle pomocny w naszym życiu” – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej kurator ekspozycji Joanna Kaczmarczyk.

Na wystawie będzie można zobaczyć około 80 obrazów wypożyczonych z placówek muzealnych z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia. Znajdą się na niej dzieła m.in. Pietro della Vecchia, Francisco de Goi, Jacoba de Backera, Jonasza Sterna i Zdzisława Beksińskiego. „Nie wszystkie obrazy, które będą na wystawie muszą od razu nas przestraszyć. To chodzi o to, żeby wywołać u nas emocje. Aby widz mógł zmierzyć się ze swoim lękiem, strachami innych ludzi, jak również innych artystów. Często materialna strona obrazu, to po prostu przetworzone emocje, które zrodziły się w duszy artysty” – podkreśliła Kaczmarczyk.

Dopełnieniem wystawy będzie obraz filmowy Luisa Bunuela i Salvadora dali „Pies Andaluzyjski” oraz gra komputerowa „Layers of Fear”. Autorem aranżacji ekspozycji jest prof. Leszek Mądzik.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 26 listopada. Tego samego dnia w Kielcach rozpocznie się powiązana z ekspozycją II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Muzeoterapia. „Nasza placówka, jako pierwsza w kraju zajęła się zjawiskiem muzeoterapii. To wszystkie działania związane z tym, co może zaoferować widzowi muzeum. Nie chodzi tylko o sztukę, ale też wszystkie przedsięwzięcia związane m.in. z historią czy martyrologią. To efekty oddziaływania na naszą psychikę, kształtujące naszą osobowość i tożsamość” – powiedział dyr. Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski.

W konferencji, której motywem przewodnim będą w tym roku wrażenia artystyczne, jakie wynosimy z wizyty w muzeum. „Właśnie strach może być dla nas taką inspiracją, do tego by odnieść nasze przeżycia, refleksje czy doświadczenia z wizyty w placówce muzealnej. Muzeum może być inspiracją dla osób, które poddają się swego rodzaju terapii muzealnej” – podkreślił Kotowski.

W sympozjum wezmą udział naukowcy z placówek muzealnych z kraju i zagranicy. Wykład podczas konferencji wygłosi m.in. pierwszy na świecie terapeuta muzealny Stephen Legari z Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu. „W tej placówce w listopadzie 2018 roku po raz pierwszy wprowadzono zorganizowaną formę wizyt, na podstawie recept wypisywanych przez lekarzy. Dotyczy to wspomagania leczenia nie tylko chorób związanych z zaburzeniami emocjonalnymi, psychicznymi, ale też tych z obszaru chorób somatycznych, jak nadciśnienie czy cukrzyca” – dodał dyr. Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wernisaż wystawy „Strach” rozpocznie się 26 listopada o godz. 10. Tego samego dnia wieczorem rozpocznie się dwudniowa II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Muzeoterapia. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL