Średniowiecze

21.05.2018

Wystawa „Sztuka druku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Ręcznie malowany inicjał litery „T”, pochodzący z Missale Wratislaviense (Mszał wrocławski), Moguncja; 24 VII 1483. Drukarz Peter Schöffer. Źródło: MNWr Ręcznie malowany inicjał litery „T”, pochodzący z Missale Wratislaviense (Mszał wrocławski), Moguncja; 24 VII 1483. Drukarz Peter Schöffer. Źródło: MNWr

125 starodruków - wśród których znajdzie się 12 ksiąg wydanych do końca 1500 r. - będzie można oglądać od wtorku na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zabytki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Muzeum Narodowego.

Jak poinformowała Paulina Popiół z Muzeum Narodowego, wystawa będzie pierwszą prezentacją najcenniejszych zabytków ze zbiorów Biblioteki Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród nich znajdują się m.in. Biblia wydana w Lipsku w 1544 r. ze wstępem zawierającym teksty św. Hieronima i Erazma z Rotterdamu oraz ilustrowana m.in. przez Łukasza Cranacha młodszego, książka do nauki gry na skrzypcach „Próba gruntownej szkoły skrzypcowej” autorstwa Leopolda Mozarta, ojca Wolfganga Amadeusza.

Łącznie na wystawie pokazanych zostanie 125 starodruków, wśród których znajdzie się 12 inkunabułów, czyli ksiąg wydanych do końca 1500 r. Najstarsza z nich to „Dekret Gracjana” opublikowana w Strasburgu w 1472 r. przez Heinricha Eggensteina.

„Pokażemy wyjątkowe przykłady druków z najbardziej uznanych oficyn niemieckich, niderlandzkich, francuskich, szwajcarskich i włoskich Oficyn należących do znanych rodów drukarskich: Plantinów z Antwerpii, Elzewirów z Lejdy, Estiennów z Genewy, Krahnów z Jeleniej Góry. Niektóre z nich działają do dziś – Kornowie z Wrocławia, Breitkopfowie z Lipska” – powiedziała kuratorka wystawy Barbara Fercowicz.

Jak dodała, zwiedzający zobaczą zarówno niewielkie kieszonkowe wydania, jak i książki w formacie folio ważące nawet 12 kg.

Wśród wystawionych druków znajdą się różne wydania Biblii, dzieła klasyków starożytnych, publikacje poświęcone historii, historii sztuki, matematyce, astronomii, medalierstwu, medycynie.

Na wystawie będzie można zobaczyć również „Mszały wrocławskie” ( z 1483 i 1499 r.) wydane w Moguncji przez oficynę należącą do Petera Schoeffera – jednego z czeladników Gutenberga.

Na uwagę, zdaniem organizatorów wystawy, zasługuje też „Teutsche Akademie der edlen Bau-, Bild- und Mahlerei-Kuenste” – pomnikowe dzieło wybitnego niemieckiego artysty Joachima von Sandrarta, założyciela Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Zawiera ono ponad 400 grafik i nazywane było najpiękniejszą książką swoich czasów.

Z kolei najcenniejsze wrocławskie druki to dzieła Georga Hayera „Breslische Schutzen…” oraz Tobiasa Fendta i Seyfrieda Rybischa „Monumenta sepulcrorum”. Pierwsze z nich, wydane w 1613 r. przez Magdalenę Baumann, zawiera ręcznie malowane, unikatowe w skali światowej miedzioryty przedstawiające klejnoty obu wrocławskich bractw kurkowych – poinformowała kuratorka.

Wystawę można zwiedzać do 15 lipca. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL