Kultura i sztuka 1945-1989

20.02.2019

Wystawa twórczości Kajetana Sosnowskiego w Muzeum Ziemi Lubuskiej - od piątku

Kajetan Sosnowski. Źródło: MZL Kajetan Sosnowski. Źródło: MZL

„Kajetan Sosnowski (1913-1987)” – to najnowsza wystawa przygotowywana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Znajdzie się na niej blisko 30 prac artysty - jednego z czołowych polskich abstrakcjonistów. Wernisaż w piątek.

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej Alicja Błażyńska wystawa jest organizowana w ramach cyklu "W kręgu twórców Złotego Grona", który od ponad 20 lat prezentuje dorobek artystów biorących udział w wystawach i sympozjach Złotego Grona (1963-1981) uważanego za jedną z najważniejszych imprez plastycznych w powojennych dziejach Polski.  
 
„Ekspozycja jest próbą ukazania dorobku artystycznego Kajetana Sosnowskiego – zwanego także niekwestionowanym klasykiem nowoczesności – poprzez wybrane dzieła podejmujące problematykę przestrzeni. Artysta należał do czołowych polskich abstrakcjonistów, uprawiał rysunek, rzeźbę oraz instalację artystyczną” – powiedziała Błażyńska.  

Ekspozycja prac Sosnowskiego stanowi przegląd jego twórczości, począwszy od wczesnych z cyklu „Erotyki” z lat 50., XX wieku po formy przestrzenne zrekonstruowane współcześnie z pozostawionych przez artystę projektów.  
 
Wystawa będzie prezentowana w Galerii Nowy Wiek; wernisaż odbędzie się w piątek o godz. 17. Ekspozycja zostanie zrealizowana we współpracy z warszawską Galerią Beta16, która udostępni część prac artysty. Będzie można ją oglądać do czynna do 31 marca br.
 
Kajetan Sosnowski (1913-87), urodził się w Wilnie, studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zarobkując równocześnie na życie jako nauczyciel i ilustrator książkowy. 
 
Po II wojnie światowej włączył się aktywnie w organizację polskiego życia artystycznego, m.in. w 1945 r. współtworzył łódzki oddział ZPAP, był kierownikiem artystycznym "Kuźnicy" (1947-49), a także należał do założycieli warszawskiej Grupy 55 i Galerii Krzywe Koło (1955). W 1972 r. zainicjował powstanie Galerii 72 w Chełmie Lubelskim. Artysta współpracował także z zielonogórskim muzeum.  
 
„W roku 1976 został zaproszony przez dr. Jana Muszyńskiego (1932-2017), ówczesnego dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej, do stworzenia stałej galerii autorskiej. Jego Wieża asymetryczna została zainstalowana w bocznej klatce schodowej budynku muzealnego. To jedna z nielicznych zachowanych struktur asymetrycznych artysty” – powiedziała rzeczniczka.  
 
Wieżę tworzy układ 15 brył geometrycznych ustawionych względem siebie z matematyczną precyzją, osiągający wysokość trzech pięter budynku – od parteru po dach. Każdy z nadbudowanych kolejno elementów, osadzonych na wspólnej osi, został nieco przesunięty w stosunku do poprzedniego. W efekcie daje to wrażenie płynnego ruchu i optycznej harmonii. 
 
Aktualnie w zbiorach zielonogórskiego muzeum znajduje się 15 prac Kajetana Sosnowskiego, począwszy od wczesnych prac z cykli „Pamiętnik liryczny” i „Erotyki” po dzieła z lat 80. XX wieku poświęcone istotnym wydarzeniom społeczno-politycznym tych czasów. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL