Ponad 60 zdjęć autorstwa nestora polskiej fotografii Stefana Arczyńskiego można od wtorku oglądać na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia. Arczyński w tym roku skończył 99 lat.
Na ekspozycji we wrocławskim Pałacu Królewskim można zobaczyć fotografie Arczyńskiego z cyklu „Drzewa”. To zdjęcia przedstawiające różne gatunki drzew. Powstały na przestrzeni 40 lat pracy twórczej Arczyńskiego. Najstarsza fotografia została wykonana w 1956 r. w Karkonoszach, najmłodsza w 1996 r. w Taos w Nowym Meksyku – poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta.
Fotografie powstały podczas licznych podróży artysty m.in. do Kenii, Gabonu, Egiptu, Syrii, Dominikany, Kolumbii, USA, Tajlandii oraz do byłej Jugosławii.
„Są tu ujęcia drzew silnych, żywotnych, ale przede wszystkim zdjęcia drzew okaleczonych i martwych, często pokazanych w krajobrazie górskim, surowym, pośród zniszczonych erozją skał. Stefana Arczyńskiego fascynowała struktura pnia z licznymi spękaniami, sękami, faktura kory. Obok zdjęć nastrojowych, malowniczych możemy podziwiać kompozycje wyraziście graficzne, nieomal abstrakcyjne (…). Mimo powtarzającego się tematu przemijania zdjęcia drzew Stefana Arczyńskiego nie są w swej wymowie pesymistyczne czy katastroficzne” - powiedziała Marzena Smolak, kuratorka wystawy.
Stefan Arczyński urodził się 31 lipca 1916 r. w Essen; jego rodzina wywodziła się z Wielkopolski. Artysta przygodę z fotografią rozpoczął w 1934 r. Cztery lata później jako obywatel III Rzeszy został wcielony do batalionów robotniczych, a po półrocznej służbie powołany do służby w Luftwaffe. Fotografii zawdzięcza fakt, że skierowany został do obróbki zdjęć lotniczych, unikając bezpośredniego uczestnictwa w ataku na Polskę.
W 1946 r., po uzyskaniu obywatelstwa polskiego, artysta otworzył w Kamiennej Górze swój pierwszy warsztat fotograficzny. W 1950 r. przyjechał do Wrocławia, uzyskał status twórcy wstępując do Związku Polskich Artystów Fotografików i zaczął dokumentować powojenne zniszczenia Wrocławia i Dolnego Śląska, starą i nową architekturę, rodzące się życie kulturalne miasta i regionu.
Fotografował również w innych regionach Polski. Z wielu zagranicznych podróży Arczyński przywiózł setki tysięcy zdjęć, które były pokazywane na licznych wystawach i publikowane w dziesiątkach albumów.
Artysta jest laureatem prestiżowych nagród regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Za swe osiągnięcia otrzymał m.in. w 1977 r. Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 r. Nagrodę Kulturalną Śląska przyznaną przez rząd Dolnej Saksonii, zaś w 2011 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Ekspozycję można oglądać do końca października. (PAP)
pdo/ pz/