Wystawę prac Georga Johanna Tribowskiego „Ptak bez przestrzeni” będzie można zobaczyć od piątku w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Organizatorzy skupili się na młodzieńczej twórczości malarza.
"+Ptak bez przestrzeni+ to tytuł jednego z obrazów. Jest figurą Tribowskiego, człowieka, który właściwie całe życie borykał się z problemem bycia nie u siebie, człowieka pozbawionego możliwości swobodnego rozwoju" – powiedział w czwartek kurator wystawy Szymon Piotr Kubiak.
Georg Johann Tribowski urodził się w Gdyni w niemiecko-kaszubskiej rodzinie, po zakończeniu II wojny światowej został tymczasowo przesiedlony do Szczecina. Uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. "Można powiedzieć, że to właśnie Szczecin ukształtował artystycznie niemieckojęzycznego Kaszuba" – powiedział Kubiak.
Wystawa poświęcona jest młodzieńczej twórczości artysty. Prezentowane są przede wszystkim wczesne obrazy, powstałe do momentu opuszczenia przez Tribowskiego Polski w 1964 roku. Dziełom towarzyszą odpowiadające im chronologicznie prace innych szczecinian, głównie nauczycieli Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.
Szczególną rolę w procesie artystycznego kształtowania Tribowskiego odegrał dr Leopold Kusztelski – poznański mediewista, pierwszy wojewódzki konserwator zabytków polskiego Szczecina. "Bliski kontakt przyszłego malarza z historykiem sztuki, imającym się różnych zajęć: motorniczego, młodszego konserwatora Muzeum Pomorza Zachodniego, nauczyciela i felietonisty, z całą pewnością wpłynął na charakter sztuki gdynianina" – wyjaśnił Kubiak.
Tribowski uniezależnił się od mechanizmów oficjalnej polityki kulturalnej czasów powojennych, podejmując zlecenia ze strony polskiego Kościoła katolickiego. W twórczości skupił się także na problemie martwej natury oraz dialogu z mistrzami – klasykami modernizmu.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek o godz. 18 w Muzeum Sztuki Współczesnej MN w Szczecinie. Wystawa będzie czynna do 8 kwietnia 2018. Później prace będzie można zobaczyć w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy, w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a następnie w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.(PAP)
autor: Elżbieta Bielecka
emb/ itm/