Ekspozycję, która przybliży afrykański teatr lalek, będzie można zobaczyć w maju i czerwcu w Galerii Bielskiej BWA – poinformowała instytucja. Zaprezentowane na niej zostaną lalki pochodzące z kilkunastu krajów Czarnego Lądu.
„Afrykańskie lalki przybierają zróżnicowane formy i rozmiary - od niewielkich do ogromnych, obsługiwanych przez kilku lalkarzy. (...) Animuje się je rękoma, palcami u nóg, nosząc na głowie, ramionach lub przed sobą, niczym tarczę” – podkreśliła kurator wystaw Ewa Prądzyńska.
Jak zaznaczyła, lalki poprzez swoje zdolności do ożywania, „są nieustannie zawieszone pomiędzy życiem a śmiercią i odgrywają istotną rolę w wielu rytuałach”. „Biorą udział w rozstrzyganiu lokalnych konfliktów, pomagają wydawać wyroki, występują w obrzędach wróżbiarskich, służą pomocą w przepowiadaniu przyszłości. Pełnią ważną funkcję w magii terapeutycznej, rytuałach inicjacyjnych, kulcie przodków, obrzędach pogrzebowych, kultach płodności. Pomimo tego bogactwa rytualnych zastosowań, służą też zwykłej rozrywce” – wskazała.
Kurator podała, że afrykański teatr lalek jest zupełnie innym zjawiskiem niż europejski. „Repertuar lalkarzy afrykańskich nie ma wyraźnej formy dramatycznej. Przedstawienia stanowią przeważnie krótkie scenki, łączące w sobie taniec i muzykę. Często są całkowicie spontaniczne i nieprzewidywalne” – wyjaśniła.
Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA zaprezentowane zostaną lalki m.in. z Mali, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Ghany, Tanzanii, Kamerunu, Gabonu i Konga. Stanowią one część kolekcji, którą Muzeum Narodowemu w Szczecinie podarowali znawcy afrykańskiego teatru lalek Oleńka Darkowska-Nidzgorska i Denis Nidzgorski-Gordier.
Wernisaż wystawy odbędzie się 21 maja. Ekspozycja będzie towarzyszyła XXVIII Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, jednemu z najważniejszych wydarzeń sceny lalkowej w Europie. W Galerii Bielskiej BWA zobaczyć ją będzie można do 17 czerwca.
Galeria poinformowała, że wystawa zostanie udostępniona już 19 maja podczas Nocy Muzeów w Bielsku-Białej. Oprowadzi po niej kurator Ewa Prądzyńska, a późnym wieczorem zorganizowane zostaną warsztaty artystyczne. „Uczestnicy stworzą własną maskę afrykańską w wybranej przez siebie technice: szablonu, czyli odbijając wałeczkami lub gąbkami przygotowane wzory na papierowych torbach, czy ozdabiając przygotowane wcześniej tekturowe maski plasteliną, kolorowymi papierami, tekturą falistą, piórami, rafią, sznurkami, suszonymi liśćmi, czy też malując je farbami” – podała Galeria.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy ona do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/agz/