Wystawę "Report +X+", przybliżającą postać rtm. Witolda Pileckiego, oraz ekspozycje nt. rodziny Ulmów, a także "Żegoty", oglądać będzie można od 8 maja w Parlamencie Wiktoriańskim w australijskim Melbourne - poinformował w piątek IPN.
Wystawa "Report +X+", poświęcona rtm. Pileckiemu, a także Powstaniu Warszawskiemu z wątkiem udziału żołnierzy australijskich biorących w nim udział, dostępna będzie w Stanowym Parlamencie Wiktoriańskim w Melbourne, w Queen’s Hall od 8 do 10 maja.
Zdaniem IPN, "organizacja wystawy w tak dostojnym i znamienitym miejscu (...) pozwoli na jej popularyzację nie tylko wśród przedstawicieli Polonii, ale również parlamentarzystów". Zobaczą ją także uczniowie placówek edukacyjnych, czyli "młodzi ludzie, dla których istotnym aspektem tożsamościowym jest wiedza o korzeniach oraz znajomość historii własnego narodu" - czytamy w przesłanym w piątek PAP komunikacie.
Instytut podkreślił także, że "w obecnej sytuacji międzynarodowej, w kontekście stosunków polsko-żydowskich, priorytetem pozostaje krzewienie wiedzy na temat wspólnej historii obu narodów i dążenie do dialogu".
Zaznaczono również, że "propagowanie w kraju i za granicą historii o tragicznym, bolesnym wymiarze wojny, a jednocześnie bohaterstwie Polaków ratujących swych żydowskich współobywateli i niezłomnym stanowisku Rządu Polskiego, przeciwstawiającego się zagładzie narodu żydowskiego, wpisują się w misję Instytutu".
IPN podkreślił, że inicjatorzy ekspozycji "potrafili zjednoczyć wiele instytucji, organizacji, osób, które bezinteresownie pomagały, aby projekt zaistniał" m.in. w Jewish Holocaust Center, Monash Uniwersity, Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum Auschwitz czy Muzeum POLIN.
Wystawie, powstałej na postawie materiałów archiwalnych IPN, towarzyszyć będą dwie ekspozycje tematyczne Instytutu, które przybliżą zwiedzającym działalność Rady Pomocy Żydom "Żegota" oraz historię rodziny Ulmów z Markowej, zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów.
Ekspozycja zorganizowana została przez Federację Polskich Organizacji w Wiktorii, Zarząd Komitetu Pilecki Project, Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Canberze oraz Koło Byłych Żołnierzy AK, a honorowym patronatem objął ją ambasador Polski w Australii Michał Kołodziejski.(PAP)
autor: Nadia Senkowska
nak/ itm/