Kilkadziesiąt zabytkowych rowerów i używanych dawniej akcesoriów rowerowych można obejrzeć na wystawie czynnej od soboty w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Czesława Wesołowskiego, uznawanego za eksperta historii dwóch kółek.
Jak poinformował przedstawiciel muzeum Łukasz Gozdek, wystawa „Historia kołem się toczy” ukazuje historię rowerów od jej początków do lat 50. ubiegłego wieku. Wśród pokazywanych pojazdów są rowery, które posiadają ciekawostki techniczne, m.in: przekładnie łańcuchowe, biegowe, wał kardana, innowacyjne zawieszenia i amortyzatory. Dzisiaj rozwiązania te są niemal standardowe w każdym bicyklu, a niegdyś stanowiły nie lada zdobycze techniki, poprawiające komfort podróżowania rowerem.
Wśród bicykli są także takie, które posiadają koła na drewnianych obręczach. Niektóre z nich są tak unikalne, że do czasów obecnych zachowało się zaledwie kilka egzemplarzy. Na wystawie pokazano także rowery z doczepianymi silnikami i motorowery.
Najciekawsze pokazywane eksponaty to m.in. bicykl z 1878 r., bicykl dziecięcy z 1890 r., składany rower wojskowy z 1929 r., rower trójkołowy z 1916 r., gokart drewniany z 1935 r. czy rower z doczepianym silnikiem z 1910 r. Całość wystawy uzupełniają dawne fotografie z zasobów tarnowskiego muzeum oraz zbiorów znanego kolekcjonera Marka Tomaszewskiego. Ekspozycja będzie czynna do 30 września tego roku.
Kolekcjoner Czesław Wesołowski z Wieliczki zbiera rowery od 40 lat. Posiada 400 pojazdów i około 3 tys. akcesoriów do nich. Kolekcjonerską pasję odziedziczył po nim syn Szymon. (PAP)
rgr/ mhr/