Jubileusz 50-lecia działalności obchodzi w tym roku jedna z najbardziej rozpoznawalnych w kraju galerii sztuki - białostocka Galeria Arsenał. W ramach obchodów w niedzielę zostanie otwarta wystawa "Zbiory wspólne" z kolekcji galerii oraz innych zbiorów w regionie.
Na wystawie "Zbiory wspólne" będzie można zobaczyć ponad 100 eksponatów, to przede wszystkim obiekty: rzeźby, instalacje i przedmioty.
Kuratorka wystawy Agnieszka Tarasiuk podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej, że zależało jej na zestawieniu "jednej z najlepszych kolekcji sztuki współczesnej w kraju" - jak się wyraziła o "Kolekcji II" budowanej przez Galerię Arsenał i Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz zbiorów innych instytucji działających w regionie.
"Chciałam pokazać, że dzieła sztuki dawnej i współczesnej to jeden świat, że łatwo połączyć jest ze sobą preparaty, dokumenty ze sztuką i się dopełniają. Chciałam pokazać, że podejście naukowe i artystyczne mają wspólne korzenie" - mówiła Tarasiuk.
Na wystawie znajdą się prace i obiekty pochodzące z kolekcji "Kolekcja II", ale też z Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży i Białowieskiego Parku Narodowego, Muzeum Wigier w Wigierskim Parku Narodowym oraz z Muzeum Podlaskiego i jego oddziałów: Muzeum Historycznego, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum w Tykocinie i Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.
Tarasiuk dodała, że obok wypchanych zwierząt z Muzeum Przyrodniczego będzie można zobaczyć prace współczesnych artystów np. Wilhelma Sasnala. Dokumenty żydowskiej rodziny z Muzeum w Tykocinie zostaną zestawione z pracą Artura Żmijewskiego "Nasz śpiewnik", a abstrakcje Piotra Łakomego z przedmiotami z działu etnografii w Muzeum Podlaskim.
W ramach obchodów 50-lecia galerii można obejrzeć otwartą w połowie marca wystawę "Tężnia" Roberta Kuśmirowskiego. Zaplanowano też m.in. koncerty, spotkania, pokazy filmów.
Galeria Arsenał rozpoczęła swoją działalność w 1965 roku w Białymstoku, jako Biuro Wystaw Artystycznych. W 1990 roku, kiedy Arsenałem zaczęła zarządzać Monika Szewczyk, zmieniono nazwę na galerię autorską oraz określono nowy program galerii.
Monika Szewczyk podkreśliła na konferencji, że odpowiada za galerię od "czasu transformacji i czasu zmiany". "Ten podmuch świeżości był zauważalny, przedefiniował misję galerii i zmienił sposób jej funkcjonowania" - powiedziała. Dodała, że Arsenał był w latach 90. ubiegłego wieku jedną z niewielu galerii działających w kraju, w tym okresie - jak zauważyła - udało się wyrobić markę, która dzisiaj jest rozpoznawalna.
W galerii swoje prace pokazywali najwybitniejsi polscy artyści m.in. Mirosław Bałka, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski, Hubert Czerepok, Jerzy Nowosielski, Małgorzata Niedzielko czy Iza Tarasewicz. Prace większości z nich znajdują się też w Kolekcji II, którą od 1990 roku buduje galeria.
Ważnym miejscem dla Arsenału jest od kilku lat stuletnia elektrownia, w której odbywają się wystawy i działania galerii. Szewczyk powiedziała, że to miejsce potrzebne jest galerii, bo - jak zauważyła - ze swoim programem "nie mieści się" w siedzibie przy ul. Mickiewicza. Mówiła, że jednym z planów na najbliższe lata jest zaadaptowanie przestrzeni Starej Elektrowni na potrzeby galerii.
Według Szewczyk ważnym punktem w rozwoju galerii jest też rozwijanie programu zorientowanego na Wschód. Od kilku lat Arsenał na wystawy, a także do swoich projektów zaprasza artystów z Centralnej i Wschodniej Europy. "To zaczęło być widoczne, a galeria jest świadoma swojego miejsca i wykorzystuje atut, że jest blisko wschodniej granicy" - dodała. (PAP)
swi/ par/