Powstanie Warszawskie

29.07.2019

1 sierpnia o godz. 17.00 zabrzmią dzwony kościelne w hołdzie powstańcom warszawskim

1 sierpnia o godz. 17.00 zabiją dzwony kościelne w hołdzie powstańcom warszawskim. Tego dnia stu harcerzy będzie pełniło wartę przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ponadto Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego chce przypomnieć związek kard. Stefana Wyszyńskiego z powstaniem. Gdy 1.08.1944 r. wybuchło powstanie, ks. Wyszyński znajdował się w Laskach. Wspierał żołnierzy walczących w kampinoskich oddziałach, pełniąc funkcję kapelana AK okręgu wojskowego Żoliborz-Kampinos. Działał pod pseudonimem Radwan III.

1 sierpnia od godz. 10.00 do 14.00 stu harcerzy z całej Polski będzie pełnić wartę przy pomniku Prymasa Tysiąclecia przed kościołem sióstr wizytek w Warszawie.

Harcerze będą też rozdawać mieszkańcom stolicy i turystom ulotki na temat udziału kard. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim. "O godzinie 10.30 przy pomniku Prymasa Wyszyńskiego zostanie złożony wieniec i zapalony znicz pamięci. Sam monument zostanie opasany biało-czerwoną szarfą z przesłaniem kard. Wyszyńskiego: +Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament… Będziesz miłował+" – czytamy w komunikacie.

W programie stołecznych obchodów rocznicy wybuchu powstania nie zabraknie akcentów religijnych. Jak co roku w przeddzień obchodów na pl. Krasińskich biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek odprawi mszę św. w intencji Ojczyzny, powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy.

1 sierpnia pod pomnikiem Gloria Victis o godz. 17.00, a następnie na Cmentarzu Powstańców Warszawskich, odmówione zostaną modlitwy za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL