PRL

17.08.2012 aktualizacja 14.07.2016

10. rocznica śmierci Marka Kotańskiego

Meczem piłki nożnej z Reprezentacją Artystów Polskich członkowie Monaru uczczą w niedzielę rocznicę śmierci Marka Kotańskiego. W Parku Skaryszewskim w Warszawie odbędzie się też m.in. bieg na 10 km. Twórca Monaru i Markotu zmarł 10 lat temu.

Stowarzyszenie Monar, które organizuje uroczystości, wręczy też Miecze Kotana. To nagrody przyznawane osobom i instytucjom zasłużonym w działalności społecznej. Jak poinformował PAP Przemysław Bogusz z Monaru, w tym roku odznaczony zostanie m.in. Tadeusz Rosa, twórca stowarzyszenia Klub Abstynenta "Powrót".

Monar na obchody rocznicy zaprasza rodziny z dziećmi - cały dzień w parku mają być organizowane gry i zabawy dla najmłodszych. Będzie można także obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą Kotańskiemu oraz film Mirosława Dembińskiego "Dzieci Kotana". Wszystkie atrakcje będą bezpłatne.

Kotański był psychologiem i terapeutą, twórcą Monaru – stowarzyszenia, które pomaga osobom uzależnionym i chorym. W ramach utworzonego przez siebie Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot otwierał ośrodki, w których do dziś znajdują pomoc bezdomni, alkoholicy i byli więźniowie. Zapoczątkował w Polsce leczenie narkomanii metodą społeczności terapeutycznej, opierającą się na pełnej abstynencji pacjentów i ich pracy nad sobą. Pierwszy ośrodek dla osób uzależnionych stworzył w 1978 r. w Głoskowie. Organizował kampanie społeczne i koncerty promujące wśród młodzieży życie wolne od uzależnień.

"Marek Kotański stworzył wielkie dzieło, które cały czas działa i się rozwija. W ramach stowarzyszenia na terenie całego kraju działa ponad 100 ośrodków, w tym 31, w których leczy się osoby uzależnione, ponad 50 zajmujących się osobami bezdomnymi oraz ok. 30 poradni i punktów konsultacyjnych" - powiedział Bogusz.

W latach 90. Kotański tworzył ośrodki dla nosicieli wirusa HIV oraz AIDS, nawoływał do solidarności z chorymi. Wokół swych idei potrafił zgromadzić osoby ze świata polityki, kultury, sztuki i mediów, które wspierały jego działania oraz pomagały w organizowaniu charytatywnych przedsięwzięć.

Za swoją działalność był doceniany i wyróżniany licznymi odznaczeniami m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 19 sierpnia 2002 r. w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Miał 60 lat. (PAP)

pst/ pjan/ as/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL