Kultura i sztuka po 1989 roku

07.09.2017

13 września Julia Hartwig spocznie na warszawskich Powązkach

Zmarła 13 lipca w Pensylwanii poetka Julia Hartwig spocznie 13 września w rodzinnym grobie na Starych Powązkach w Warszawie - podała Danielle Lehtinen, córka poetki, w korespondencji z ks. Andrzejem Lutrem, przyjacielem zmarłej.

Informacje o pogrzebie poetki znajduje się na stronie internetowej Laboratorium WIĘZI.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 13 września o godzinie 13 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. Po niej nastąpi odprowadzenie prochów poetki do rodzinnego grobu w pobliżu kościoła.

Kazanie wygłosi ks. prof. Alfred Wierzbicki z Lublina, filozof i poeta, dobry znajomy zmarłej pisarki.

Julia Hartwig publikowała wiersze, przekłady z literatury francuskiej i recenzje na łamach "Nowej Kultury", "Świata", "Poezji". W 1970 roku wraz z mężem wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wykładała na uniwersytetach w USA i Kanadzie. W 1974 r., po powrocie do kraju, pracowała, publikując zbiory poezji własnej i tłumaczonej z innych języków, a także eseje i tomy prozy. Wspólnie z Międzyrzeckim wydali "Antologię poezji amerykańskiej", kilka książek dla dzieci, tom tłumaczeń wierszy i prozy Guillaume'a Apoillinaire’a, a także "Listy" Arthura Rimbaud. Napisała monografie "Apollinaire" (1961), przełożoną m.in. na język francuski, oraz "Gerard de Nerval" (1973). W jej wyborze i przekładach ukazała się pierwsza w Polsce antologia poetek amerykańskich "Dzikie brzoskwinie" (2003) oraz zbiór prozy Henriego Michaux "Seans z workiem" (2004).

Tomy poetyckie Hartwig to m.in. "Pożegnania" (1956), "Czuwanie" (1978), "Czułość" (1992), "Zawsze od nowa" (1999), "Nie ma odpowiedzi" (2001), "Błyski" (2002), "Bez pożegnania" (2004), "To wróci" (2007), "Jasne niejasne" (2009). Publikowała także prozę m.in. "Dziennik amerykański” z pobytu w Stanach i dziennik podróży "Zawsze powroty", w którym poetka zebrała zapiski z podróży do Francji i USA.

Polski PEN Club w dzień po pogrzebie - 14 września - organizuje wieczór "Pożegnanie Julii Hartwig" podczas którego głos zabiora m.in. Anna Nasiłowska, Piotr Matywiecki i Adam Pomorski a wiersze czytać będą Maja Komorowska i Adam Bauman.

Agata Szwedowicz (PAP)

aszw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL