Zaplanowana na poniedziałek i wtorek kwesta na rzecz ochrony najcenniejszych zabytków Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego w Radomiu rozpocznie obchody 200-lecia istnienia tej najstarszej radomskiej nekropolii. Organizatorem obchodów jest działający od 16 lat w Radomiu Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Kwesta odbędzie się po raz piętnasty.
Jak powiedziała PAP wiceprzewodnicząca Komitetu Barbara Pikiewicz imprezy związane z jubileuszem będą odbywać się przez cały rok. „Przyświeca nam jeden cel: przypomnienie historii cmentarza i pokazanie piękna tego miejsca oraz jego znaczenia dla historii Radomia” – podkreśla Pikiewicz.
W ramach obchodów w marcu przyszłego roku odbędzie się promocja albumu o radomskim cmentarzu. Publikacja ukazywać będzie miejsca pochówku najbardziej znanych radomian oraz pomniki i nagrobki cenne z artystycznego i historycznego punktu widzenia.
Kulminacja obchodów przypadnie w maju. Odbędzie się m.in. sesja Rady Miejskiej poświęcona obchodom 200-lecia cmentarza oraz ogólnopolska sesja popularnonaukowa na temat problemów konserwatorskich cmentarzy w Polsce.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Cmentarza Rzymskokatolickiego wspólnie z PTTK przygotowuje też ścieżkę turystyczną. Chętni będą mogli wraz z przewodnikiem zwiedzać cmentarz i poznawać jego historię.
Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu, powstał w 1812 roku; wcześniej pochówki były organizowane przy parafiach. Była to jedyna nekropolia w mieście, na której odbywały się pochówki mieszkańców Radomia wyznania rzymskokatolickiego, do lat 70., kiedy w mieście powstał cmentarz komunalny na Firleju.
Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii oraz rodzeństwo dramaturga Witolda Gombrowicza: Jerzy Szymkowicz Gombrowicz i Irena Gombrowicz. (PAP)
ilp/ malk/