28 solistów, zespołów i chórów zaprezentuje się w sobotę w Gorzowie Wlkp. podczas 25. Regionalnych Spotkań Wykonawców Piosenki Kresowej im. Piotra Frankowa "Kresoviana". Gościem specjalnym będzie duet z Ukrainy.
„Tradycyjne podczas spotkań zabrzmią utwory ludowe, folklor miejski i pieśni patriotyczne związane z wydarzeniami historycznymi na kresach. Będzie okazja posłuchać zespołów prezentujących muzykę o korzeniach lwowskich czy wileńskich” – powiedział PAP Rafał Stećków z Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp.
Impreza odbędzie się na Scenie Letniej Teatru im Juliusza Osterwy. Sobotnie koncerty rozpoczną się o godz. 11. Na zakończenie wystąpi duet bandurzystek z Równego na Wołyniu – Irena i Natalia Jewtuszok. Łącznie na scenie wystąpi ponad 300 osób z woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego.
Jak podkreślają organizatorzy, głównym celem spotkań jest przekazanie następnym pokoleniom dorobku kultury narodowej, której wielka część łączy się z dawnymi kresami, które Polska utraciła po II wojnie światowej. Dzięki takim wydarzeniom, jak „Kresoviana” tradycje kresowe na Ziemi Lubuskiej są wciąż żywe i kultywowane.
Po wojnie na Ziemi Lubuskiej osiedliło się wielu Zabużan z kresów II Rzeczpospolitej. Na ziemie zachodnie przywieźli ze sobą skromny dobytek, własną kulturę i obyczaje oraz towarzyszące im przez całe życie pieśni o codziennym życiu czy wydarzeniach historycznych.
Inicjatorami i pomysłodawcami regionalnych spotkań byli członkowie gorzowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W organizacji festiwalu wspiera ich Miejskie Centrum Kultury i inne organizacje kultury i związane ze środowiskiem kresowym.
Od kilku lat patronem imprezy jest jej pomysłodawca i wieloletni prezes gorzowskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Piotr Franków, który zmarł w 2013 r.
Pierwsza edycja "Kresoviany" odbyła się w 1993 roku w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Od tamtego czasu coroczne spotkania przyciągają rzesze miłośników akcentów kresowych z całego regionu. Najczęściej odbywały się w gorzowskim teatrze. Dwie minione edycje odbyły się w plenerze – w gorzowskim parku Wiosny Ludów w centrum miasta. (PAP)
mmd/