29 kwietnia, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau, odbędzie się pielgrzymka polskiego duchowieństwa, by poprzez modlitwę upamiętnić pomordowanych tam polskich księży - poinformowało PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. W obozie tym więziono niemal 1800 polskich kapłanów, a co drugi złożył ofiarę z życia.
Zastępca sekretarza generalnego KEP ks. Jarosław Mrówczyński poinformował, że pielgrzymkę duchowieństwa do byłego obozu Dachau organizuje Polska Misja Katolicka w Niemczech przy wsparciu Kościoła katolickiego w Niemczech. "Nasza pielgrzymka i polsko-niemieckie obchody kościelne będą częścią niemieckich obchodów państwowych. Księża z Polski włączą się w obchody w dniu wyzwolenia obozu, czyli 29 kwietnia" – wyjaśnił. Dodał, że właśnie tego dnia obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
"W Dachau będziemy modlić się za pomordowanych duchownych, dziękować za ich niezłomną wiarę i świadectwo życia. Pamięć o pomordowanych jest przestrogą na przyszłość, która skłania do modlitwy o pokój i pojednanie między narodami" – zaznaczył ks. Mrówczyński. Podkreślił, że kapłani są szczególnie powołani do tego, by kultywować pamięć o swoich poprzednikach zamordowanych i nieludzko traktowanych w obozie w Dachau.
Ks. Mrówczyński stwierdził też, że zamordowani w Dachau duchowni to wzór do naśladowania dla obecnych i przyszłych kapłanów. "Możemy uczyć się od nich ofiarności, miłości do Jezusa i bliźnich, wierności powołaniu i trwania przy krzyżu Chrystusowym. Są także dowodem na to, jak wielka siła płynie z modlitwy. Więzieni i pomordowani kapłani świadczą, że siła ducha, której źródłem jest sakrament kapłaństwa może pokonać nieludzkie warunki, bicie, poniżanie, tortury, głód i strach przed egzekucją, która mogła nastąpić w każdej chwili" – zauważył.
Zastępca sekretarza generalnego KEP dodał, że kapłani w Dachau potajemnie sprawowali sakramenty i wzajemnie prowadzili dla siebie rekolekcje, w których podkreślali znaczenie drogi krzyżowej Chrystusa. "Tak wiernie przeżywana posługa kapłańska jest źródłem łask dla kolejnych pokoleń księży" – zaznaczył.
Obóz w Dachau jest symbolem męczeństwa polskich kapłanów w czasie II wojny światowej. Niemieccy naziści zesłali tam łącznie 2794 duchownych, w tym 1773 z Polski. W Dachau zamordowano 868 duchownych z naszego kraju. Eksterminacja biskupów, księży i zakonników w Dachau była częścią planu niszczenia Kościoła. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ krap/